Nikdo nemá větší lásku než ten, kdo položí život za přátele. Poslechněte si kázání z pohřbu Jana Palacha | Reflex.cz
nahoru

Nikdo nemá větší lásku než ten, kdo položí život za přátele. Poslechněte si kázání z pohřbu Jana Palacha

Martin Bartkovský25. ledna 2019 • 09:05

V rámci vzpomínkových akcí, které se udály k výročí 50 let od upálení a smrti Jana Palacha, zaznělo i kázání, které nad jeho rakví pronesl 25. ledna 1969 evangelický farář Jakub S. Trojan. I když sám nebyl přítomen, text přečetl jeden z jeho žáků Benjamin Roll. Poslechněte si statečná a silná slova, která zněla na Olšanských hřbitovech v den pohřbu. Najdete je ve videu v úvodu článku.

„V tomto cynickém století, v němž nás často děsí druzí a my opět děsíme je a v němž se mnohdy lekáme, jak jsme všichni vnitřně malí, on nás přivedl k tomu, abychom se ptali otázkou, která z nás může učinit velké lidi: Co jsem udělal já pro druhé, jaké je mé srdce, za čím jdu, čemu sloužím, co je pro mne nejvyšší životní hodnotou?“ pronesl před padesáti lety nad rakví Jana Palacha farář Jakub S. Trojan.

Člověk musí bojovat proti tomu zlu, na který právě stačí! Podívejte se na poslední…

Rakev s Palachovými pozůstatky byla již od pátku 24. ledna 1969 vystavena v Karolinu, kam se přišly se zemřelým studentem rozloučit desetitisíce lidí. Ve stejný den se večer ve Všetatech uskutečnil smuteční průvod, kterého se zúčastnila většina místních obyvatel. Dopoledne 25. ledna 1969 tryzna pokračovala, krátce po poledni pak začal na nádvoří Karolina smuteční obřad.

Po obřadu byla rakev přenesena do pohřebního vozu, za nímž se seřadil průvod, který prošel přes Ovocný trh, Celetnou ulicí na Staroměstské náměstí a zastavil se před budovou Filozofické fakulty na náměstí, které bylo již 20. ledna 1969 na počest Jana Palacha spontánně přejmenováno.

Poslední rozloučení na Olšanských hřbitovech se uskutečnilo již pouze za účasti rodiny, pozvaných hostů a novinářů. Nad hrobem kázal evangelický farář Jakub S. Trojan, který zdůraznil význam oběti Jana Palacha. Celý text jeho kázání najdete v podání Benjamina Rolla ve videu výše.

Bohumil Pečinka: Sebevrah Palach a čest národa
Bohumil Pečinka 17. ledna 2019 • 10:08

Bohumil Pečinka: Sebevrah Palach a čest národa

Tisíce světel na památku pochodně číslo jedna. Prahou šel tichý pochod za Jana Palacha
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,760
23,150
29,280
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější