Video z vyklízení Kliniky. Podívejte se, jak exekutoři vysídlují aktivisty ze squatu | Reflex.cz
nahoru

Video z vyklízení Kliniky. Podívejte se, jak exekutoři vysídlují aktivisty ze squatu

Martin Bartkovský10. ledna 2019 • 16:03

Třikrát se pokusil exekutor vykázat aktivisty z prostoru bývalé plicní kliniky na pražském Žižkově. Třikrát se mu vysmáli. Až po příjezdu stavební firmy, která v budově zabední okna a nainstaluje bezpečnostní mříže, aby se do ní opět squateři nevloupali, se aktivisté přemístili ze zahrady před budovu, kde pokračují v pouštění hudby, pěveckých a recitačních vystoupeních. Podívejte se na video, jak vyklízení Kliniky probíhalo.

Jako hudební happening pojali squateři a lidé podporující Kliniku den, kdy je přijel vyklidit soudní exekutor pro Prahu 1 Ivo Luhan. Práci úředníků přihlížely desítky lidí v maskách, lékařských pláštích a s rouškami. Firma, která dorazila na místo kvůli zajištění objektu, už zajistila jeho zadní část. Aktivisté zůstávají v předním křídle, kolik jich konkrétně je, ale není jasné. V místě, kde pracovníci firmy pracují, podle exekutora ale nepřekážejí.

JXD na Klinice: Myšlení místních soudruhů? Co je moje, to je moje, co je tvoje, taky moje!

Během celého dne se neodehrály mezi aktivisty a exekutory žádné výraznější incidenty. Mluvčí pražské policie Tomáš Hulan novinářům potvrdil, že policisté zatím nezaznamenali žádné protiprávní jednání a exekutor je nepožádal o asistenci při vyklizení prostor. Policisté podle Hulana ale hlídají, aby do domu nevstupovali další lidé. Jak se bude situace vyvíjet, nechtěl předjímat.

Exekutor Luhan se pokouší objekt, který vlastní Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), vyklidit od dnešního rána. Postupně dal současným obyvatelům domu čas na jeho opuštění do 11:30 a 12:30. Ani po jednom z termínů ale aktivisté z objektu neodešli, několik se jich usadilo i na střeše. Jak dlouho bude vyklízení trvat, neupřesnil. Odhadl ale, že do dnešního večera určitě a možná i v pátek. S ohledem na to, že aktivisté v objektu zůstávají, nechtěl předjímat, zda zavolá policii. „Určitě ale nebudu ten, kdo by běhal po střeše a honil lidi,“ doplnil.

Klinika v kostce: Cizí objekt obsadili aktivisté v roce 2014, jeho nedobrovolné…
Proč sněží a co je vlastně sníh?! Reflex nabízí unikátní rozbor bílého pekla, které…
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Jedno vyhrocené hlasování aneb Hamáček jako Švejk a Zeman jako nadstrážmistr Flanderka
PREMIUM X Zákulisí Metronome Festivalu: Jedinečné fotografie účinkujících, které jinde neuvidíte
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější