nahoru

Máte už dost veselých či dojemných vánočních reklam? Rusové vytáhli drsného Dědu Mráze!

Martin Bartkovský 27. prosince 2018 • 12:00
Video se připravuje ...
VIDEO: Drsná ruská vánoční reklama
• video: 
YouTube.com

Video má na svědomí ruský bankovní dům Moskovskiy Kreditniy Bank. V jejich vánočním krátkém filmu figuruje Děda Mráz s vizáží bezdomovce, který za pomocí špičkového špionážního vybavení unese matku samoživitelku a vláčí ji přes půl světa drsnou krajinou. Celé video má hororový ráz a vy netušíte, kam tohle všechno vlastně směřuje. Nakonec přichází pointa, kterou byste opravdu nečekali, a vám zůstane jen rozpačitý výraz. No Rusové se zkrátka zase jednou nezapřeli. 

Celý spot je audiovizuálním zpracováním rčení „s kanónem na vrabce“. Reklama má přimět upracované ženy, aby o svátcích trávily více času se svými dětmi. A nutno podotknout, že na to jde značně v ruském stylu.

V úvodu videa si malá holčička stěžuje Dědu Mrázovi, že jí sice maminka kupuje hodně dárků, ale tráví s ní málo času. Zašpiněný vousáč v rudém kožíšku následně bere „spravedlnost“ do svých rukou a začíná ruskou samoživitelku mučit na nekonečné cestě plné močálů, stepí a velehor. Po několika dnech Děda Mráz předstírá srdeční záchvat, a když se mu žena rozhodne pomoci, předá jí obrázek od její dcery. Kresba na papíře oživne a dcera se s matkou konečně setká. Obě spolu šťastně odcházejí. 

Video vyvolalo u ruských žen pozdvižení. Pracující matky berou reklamu jako osobní útok a žádají po bance vysvětlení. Ta podle nich tvrdí, že úspěšné ženy zároveň nemohou být dobrými matkami. Alena Popovová, spoluzakladatelka ruského portálu StartUpWomen, vyjádřila rozčarování na svém facebookovém účtu. Napsala: „Kde autor reklamy přišel k tomu, že pracující žena je špatná matka? Odkud pocházejí takovéto statistiky? Ruko je přece zemí pracujících matek.“ Klíčová slova: reklama, vánoce, Rusko, VIDEODiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.