Kapr jako moderní pokrm. Naši předkové servírovali na Vánoce kastráta s mišerlovou omáčkou | Reflex.cz
nahoru

Kapr jako moderní pokrm. Naši předkové servírovali na Vánoce kastráta s mišerlovou omáčkou

-bam-24. prosince 2018 • 15:00
Zmlsané dějiny: Vánoční kapoun
• video: 
Mall TV

Když je řeč o tradičních vánočních pokrmech, vybaví se našinci kapr s bramborovým salátem. Sladkovodní šupináč se ale klasikou sváteční tabule stal až koncem 19. století. Do té doby se během svátků servírovaly jiné speciality. Štědrý večer přitom z dnešního pohledu nebyl zrovna příslibem kulinářských orgií, podával se houbový kuba, hrachová kaše nebo česnekové placky. Skutečné gastronomické pré nastalo labužníkům na Boží hod. Tehdy se zejména panské stoly prohýbaly pod mísami plných lahůdek a zlatým hřebem hostin býval kapoun. Holdoval mu prezident Tomáš Garrigue Masaryk, Rožmberkové i Valdštejnové.

Pusťte si celé video z přípravy vánočního kapouna:

Pokud chcete vědět, co bylo jednou z největších dobových delikates, která nechybí v kuchařkách Rettigové, Sandtnerové nebo Kuperia,  a jak se připravovala, sledujte Zmlsané dějiny. Najdete v nich odpověď i pracovní postup na přípravu kapouna podle Jaroslava Zahálky, bývalého člena prestižního Club Des Chefs Des Chefs, tedy asociace šéfkuchařů, kteří vaří královnám, prezidentům a šlechtě.

Jak chutná veverka aneb Co se v současnosti vaří na televizní obrazovce
Darina Křivánková 19. října 2018 • 14:52

Jak chutná veverka aneb Co se v současnosti vaří na televizní obrazovce

Lahev, která přežije pád, 100 tun bylin a tajný recept. Podívejte se, jak se vyrábí …

-bam-Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější