nahoru

Aktivistům o zvířata ani moc nejde, je to hlavně útok na cirkusáky, říká k protestům šéf cirkusu Humberto

Martin Bartkovský 23. listopadu 2018 • 10:40
Ředitel cirkusu Humberto Hynek Navrátil st. se vyjadřuje k protestům a k možnému zákazu zvířat v cirkusech
• video: 
Martin Bartkovský

„Teď kdyby mě ten medvěd chtěl sežrat, tak má ideální šanci. Ale neudělá to,“ říká Hynek Navrátil starší, když leze do klece k dvěstěkilovému medvědu Míšovi. Ředitel cirkusu Humberto v sobě zosobňuje pět generací cvičitelů zvířat a Míšu začal drezírovat, když byl ještě dvouměsíční mládě. Pro Reflex se pak vyjádřil na téma současných protestů namířených nejen proti nim, ale i k možnému zákazu zvířat v cirkusech. Podívejte se na video.

Velbloudi, zebry, lvi, medvědi i sloni. V pražské Krči je v zázemí cirkusu Humberto podobných zvířat nepočítaně. A právě to je trnem v oku některým aktivistům, kteří už od jara protestují proti chování zvířat v českých cirkusech. Jejich hlavními argumenty jsou nedůstojné podmínky k životu zvířat, potupné cvičení v manéži, bití šelem při výcviku apod. A nejen k tomu se v našem videu vyjadřuje ředitel cirkusu Humberto Hynek Navrátil starší.

„Cirkus je otevřené prostranství, tady nic neschováte. Neustále sem chodí návštěvníci a vidí naše zvířata. Kdyby se tu měla špatně, tak by si toho všimli. Protesty a útoky ze strany aktivistů mě mrzí a urážejí. Je mi líto chovatelů, kteří se od časného rána do pozdního večera starají o to, aby zvířata měla maximální komfort,“ říká Navrátil st.

Ve videu v úvodu článku se vyjadřuje i k možnosti, že by byly jednou cirkusy úplně bez zvířat, a říká, proč je u nich šelmám lépe než v zoo.

Diskuse ke článku