JXD vs. extrémističtí ochránci zvířat: Urážky, nadávky a napadení | Reflex.cz
nahoru

JXD vs. extrémističtí ochránci zvířat: Urážky, nadávky a napadení

Jiří X. Doležal, Martin Bartkovský24. září 2018 • 10:00

V sobotu jsme vyrazili na reportáž o demonstraci ochránců zvířat, kterou vyvrcholila kampaň proti cirkusu Jiřího Berouska. V kampani se tvrdilo, že v cirkuse cvičením týrají zvířata, což je úplný nesmysl. Vytiskli jsme si na letáky oponentní posudek bakalářské práce na téma práv zvířat od hlavní ochranářské pavědkyně, ve kterém se píše, že její práce o vztahu lidí ke zvířatům jsou aktivistické nesmysly, a šli rozdávat letáky demonstrujícím ochranářům.

Podrobný popis demonstrace najdete ve čtvrtečním Reflexu. Také se v něm dočtete, že jedním z klíčových témat diskusí ochranářů zvířat na Facebookové stránce věnované demonstraci bylo, že se mají poslat Cikáni do plynu. Takže jen pár vysvětlujících slov k videu, a jeden dotaz veřejnosti.

Demoška začala na Újezdě, pak vyrazil pochod do Riegrových sadů, já se postavil (abych nepřekážel) vedle procházejícího davu. Průvodu mnoha set demonstrantů jsem, jak kolem mě šli, dával letáky a opakoval: „Přečtěte si, že nemáte pravdu!“ Reakce byly očekávané - nadávky, urážky, trhání letáků... Ale byla tam spousta policistů, tak mě nenapadli fyzicky. Prostě normální agresivní deprivanti jako na demonstraci neonacistů,  nic nového.

V Evropě už je slepice důležitější než dítě, udeřil JXD na aktivistu. Hloupé a falešné,…

Hledáme slovo!

Pak jsme se taxíkem přesunuli do Riegerových sadů (z Újezda na Vinohrady to s holí fakt neujdu) a čekali na příchod davu. Když ochránci práv zvířat přišli, začal jsem rozdávat letáky i tam. Tam jich ale už bylo hodně, vytvořili dav a dostali kuráž. A policie tam nebyla, takže trvalo jen pár minut, než na mě nastoupil jeden z eticky vyspělých demonstrantů. Byl o generaci mladší než já, o hlavu větší, a nebyl, na rozdíl ode mě, který těžce a zcela zjevně kulhá a chodí o holi, invalidní. Přesto mě fyzicky napadl a pokusil se mi vyrvat balík mých letáků z ruky.

Už léta žiji v domněnce, že někoho napadnout a něco mu násilím ukrást je loupežné přepadení, ale pro ochranáře to asi neplatí. Útok jsem vykryl, udělal otočku, a mladík se na mě tlačil dál. Neměl jsem zbraň - na demonstraci si ji vzít nesmíte ze zákona - a tak jsem jen zvedl hůl. Ne tonfu nebo ocelový teleskopický obušek, ale hůl pro invalidy. Ortopedickou pomůcku o hmotnosti necelého kilogramu. Klacík. Z toho eticky vyspělý ochranář, který neváhal fyzicky napadnout o generaci staršího invalidu, usoudil, že by mohl dostat ránu, podělal se strachy a už byl hodnej.

A já od té doby marně hledám slovo, které by zároveň plně vystihlo morální kvality toho jedince, a za druhé bylo publikovatelné ve slušném časopise. Kdyby vás něco napadlo, napište to prosím do diskuse - ale všechna sprostá slova budeme důsledně mazat. Nepublikovatelných slov k označení jednání, které ten ochranář předvedl, znám totiž dost. Ale publikovatelné synonymum mě nenapadá...

Kašpaři proti cirkusům: Drezírovat zvířata bitím opravdu nejde!
Jiří X. Doležal 18. září 2018 • 18:12

Kašpaři proti cirkusům: Drezírovat zvířata bitím opravdu nejde!

Ester a Josefina: Lidi nám místo souložit a milovat posílají vulgarity, pořád ale…

Jiří X. Doležal, Martin BartkovskýVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zrcadlo českého národa: Karel Gott si v roce 1977 zvolil stranu hřiště. A vybral si špatně
PREMIUM X Jak na pazourek? Zkušený mistr řemesla vás naučí nejlepší řemeslné triky neandertálců
PREMIUM X Východ vrací úder: Počítačové hry válcují Hollywood a Češi jsou u toho
PREMIUM X Jefim Fištejn: Pokrok nezastavíš aneb Politická korektnost za hranicí absurdity
PREMIUM X Zpověď 63leté striptérky jménem Sugar: Lidi se tomu nejdřív chechtají, ale pak se třeba zamyslí

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější