Uvažovaný zákaz vystupování zvířat v cirkusech je mimořádně pokrytecký. Je cvičení psů také za týrání? | Reflex.cz
nahoru

Uvažovaný zákaz vystupování zvířat v cirkusech je mimořádně pokrytecký. Je cvičení psů také za týrání?

PETR HAVEL2. listopadu 2018 • 09:20
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
• foto: 
Zbyněk Pecák

Že mají v současné době prioritu ve vnímání významu problémů spíše emoce než závažné myšlenky, dokazuje mimo jiné aktuální „zásadní“ problém – takzvané týrání zvířat při jejich výcviku a vystupování v cirkusech. Především proto, že k týrání zvířat dochází v mnohem větší míře úplně jinde, v prvé řadě pak v domácnostech lidí, v druhé pak v koncentrovaných chovech hospodářských zvířat a v neposlední době v oborách a zooparcích, kde mají naše oblíbená zvířátka tu „pravou svobodu“.

Dokazují to výsledky kontrol Státní veterinární správy ČR ve vyjmenovaných provozech, které po řadu let konstatují při kontrole cirkusů pouze jednotlivá pochybení, avšak ne v souvislosti s týráním zvířat. Tyto výsledky jsou přitom veřejně přístupné na internetových stránkách veterinářů, což však aktivisté ze spolku Svoboda zvířat nevědí, nechtějí vědět nebo je jim to jedno. A neví to samozřejmě ani laická veřejnost.

Důležité přitom je, a v tom je postoj spolku Svoboda zvířat a potažmo i Ministerstva zemědělství, které bere populisticky podnět aktivistů vážně, mimořádně pokrytecký, že týrání zvířat je na rozdíl od cirkusů reálným problémem daleko spíš v některých chovech hospodářských zvířat, což opět dokazují výsledky veterinárních kontrol i četné, veřejně dostupné zprávy v médiích. Poslední z mnohých případů, kdy v zemědělském podniku uhynulo v nevyhovujících podmínkách 60 prasat, je přitom starý jen několik dní. A není vůbec ojedinělý.

JXD vs. aktivisté podruhé: Jak jsme se nudili na demonstraci proti cirkusům

Vůbec nejčastější případy týrání, které jsou ovšem evidovány pouze, když se na ně přijde, mají na svědomí řadoví občané chovající zvířata v domácnostech. Jde především o psy, i proto, že ČR je v počtu psů na počet obyvatel zřejmě na prvním místě na světě. Kvalifikované odhady kynologů mluví až o pěti milionech psů v domácnostech – i tady ale věrohodné statistiky chybí, neboť řada lidí chovaná zvířata nikam nehlásí. Často jsou to ovšem právě ti, kdo se ke svým miláčkům nechovají zrovna v rukavičkách.

Pokud by tak mínili aktivisté své úsilí o ochranu zvířat skutečně vážně, museli by se v prvé řadě soustředit na veřejnost. Jenže to by asi nezískali „pozitivní body“, protože by sáhli lidem do jejich rituálů a postavili by si onu veřejnost proti sobě. Mnohem výhodnější je tak soustředit se na nevelkou skupinu lidí – cirkusáky, kteří navíc nemají často ve společnosti tu nejlepší image. Je to vlastně velká lumpárna, marketing, emoce – ale se skutečnou ochranou zvířat to nemá nic společného.

Pokrytci chtějí pohřbít cirkusy. Dnes útočí na lidi z maringotek, zítra...

Mimochodem, jsme-li u psů, pak je jistě i aktivistům známo, že jsou psi cvičeni například k záchraně tonoucích, zbloudilých či na životě ohrožených lidí, nebo třeba na vyhledávání drog. Podstatné je přitom slovo „cvičení“ – při stejné logice, jako je údajné „týrání zvířat“ v cirkusech při cvičení na veřejná vystoupení, by mělo být jako „týrání“ hodnoceno i cvičení psů, což logicky není. Kde je ale podle aktivistů rozdíl?

Autor je agrární analytik

JXD vs. extrémističtí ochránci zvířat: Urážky, nadávky a napadení
Jiří X. Doležal 23. září 2018 • 20:42

JXD vs. extrémističtí ochránci zvířat: Urážky, nadávky a napadení

Kašpaři proti cirkusům: Drezírovat zvířata bitím opravdu nejde!
Jiří X. Doležal 18. září 2018 • 18:12

Kašpaři proti cirkusům: Drezírovat zvířata bitím opravdu nejde!

PETR HAVEL


Klíčová slova: cirkus, zvířata, týrání, pes, komentáře


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zelený Raoul: Putin vymývá mozky. Seriál Černobyl lže o sovětské propagandě
PREMIUM X Jen si tak mňouknout: Od kočičin po Babiše aneb Stručné dějiny českých demonstrací
PREMIUM X Děkuji, že jste mi pomohl, soudruhu. Jak legenda českého big beatu Kosťa Ruchadze utekl fízlům přímo na Západ
PREMIUM X Kdo to všechno zaplatí? Možné scénáře kolem auditů na dotace Evropské unie
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější