Uvažovaný zákaz vystupování zvířat v cirkusech je mimořádně pokrytecký. Je cvičení psů také za týrání? | Reflex.cz
nahoru

Uvažovaný zákaz vystupování zvířat v cirkusech je mimořádně pokrytecký. Je cvičení psů také za týrání?

PETR HAVEL2. listopadu 2018 • 09:20
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
• foto: 
Zbyněk Pecák

Že mají v současné době prioritu ve vnímání významu problémů spíše emoce než závažné myšlenky, dokazuje mimo jiné aktuální „zásadní“ problém – takzvané týrání zvířat při jejich výcviku a vystupování v cirkusech. Především proto, že k týrání zvířat dochází v mnohem větší míře úplně jinde, v prvé řadě pak v domácnostech lidí, v druhé pak v koncentrovaných chovech hospodářských zvířat a v neposlední době v oborách a zooparcích, kde mají naše oblíbená zvířátka tu „pravou svobodu“.

Dokazují to výsledky kontrol Státní veterinární správy ČR ve vyjmenovaných provozech, které po řadu let konstatují při kontrole cirkusů pouze jednotlivá pochybení, avšak ne v souvislosti s týráním zvířat. Tyto výsledky jsou přitom veřejně přístupné na internetových stránkách veterinářů, což však aktivisté ze spolku Svoboda zvířat nevědí, nechtějí vědět nebo je jim to jedno. A neví to samozřejmě ani laická veřejnost.

Důležité přitom je, a v tom je postoj spolku Svoboda zvířat a potažmo i Ministerstva zemědělství, které bere populisticky podnět aktivistů vážně, mimořádně pokrytecký, že týrání zvířat je na rozdíl od cirkusů reálným problémem daleko spíš v některých chovech hospodářských zvířat, což opět dokazují výsledky veterinárních kontrol i četné, veřejně dostupné zprávy v médiích. Poslední z mnohých případů, kdy v zemědělském podniku uhynulo v nevyhovujících podmínkách 60 prasat, je přitom starý jen několik dní. A není vůbec ojedinělý.

JXD vs. aktivisté podruhé: Jak jsme se nudili na demonstraci proti cirkusům

Vůbec nejčastější případy týrání, které jsou ovšem evidovány pouze, když se na ně přijde, mají na svědomí řadoví občané chovající zvířata v domácnostech. Jde především o psy, i proto, že ČR je v počtu psů na počet obyvatel zřejmě na prvním místě na světě. Kvalifikované odhady kynologů mluví až o pěti milionech psů v domácnostech – i tady ale věrohodné statistiky chybí, neboť řada lidí chovaná zvířata nikam nehlásí. Často jsou to ovšem právě ti, kdo se ke svým miláčkům nechovají zrovna v rukavičkách.

Pokud by tak mínili aktivisté své úsilí o ochranu zvířat skutečně vážně, museli by se v prvé řadě soustředit na veřejnost. Jenže to by asi nezískali „pozitivní body“, protože by sáhli lidem do jejich rituálů a postavili by si onu veřejnost proti sobě. Mnohem výhodnější je tak soustředit se na nevelkou skupinu lidí – cirkusáky, kteří navíc nemají často ve společnosti tu nejlepší image. Je to vlastně velká lumpárna, marketing, emoce – ale se skutečnou ochranou zvířat to nemá nic společného.

Pokrytci chtějí pohřbít cirkusy. Dnes útočí na lidi z maringotek, zítra...

Mimochodem, jsme-li u psů, pak je jistě i aktivistům známo, že jsou psi cvičeni například k záchraně tonoucích, zbloudilých či na životě ohrožených lidí, nebo třeba na vyhledávání drog. Podstatné je přitom slovo „cvičení“ – při stejné logice, jako je údajné „týrání zvířat“ v cirkusech při cvičení na veřejná vystoupení, by mělo být jako „týrání“ hodnoceno i cvičení psů, což logicky není. Kde je ale podle aktivistů rozdíl?

Autor je agrární analytik

JXD vs. extrémističtí ochránci zvířat: Urážky, nadávky a napadení
Jiří X. Doležal 23. září 2018 • 20:42

JXD vs. extrémističtí ochránci zvířat: Urážky, nadávky a napadení

Kašpaři proti cirkusům: Drezírovat zvířata bitím opravdu nejde!
Jiří X. Doležal 18. září 2018 • 18:12

Kašpaři proti cirkusům: Drezírovat zvířata bitím opravdu nejde!

PETR HAVEL


Klíčová slova: cirkus, zvířata, týrání, pes, komentáře


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X JXD: Tachyonová komora funguje! Kouřím o cigaretu méně!
PREMIUM X Jako kůl v plotě: Vystoupení, které vstoupilo do dějin české politiky. Znamenalo začátek konce komunismu
PREMIUM X Dobytí Měsíce: Kdo stál v pozadí? Geniální mladá ajťačka a Hitlerovi inženýři
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Proč premiér Babiš přistoupil na vedoucí úlohu prezidenta v politickém systému země
PREMIUM X Karel Steigerwald: Léto horké nebo studené, nikdo nic neví

Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější