nahoru

Robot, Nagano, Havel a Stouni. Studenti ukazují Dobrých 100 věcí ze stoleté historie státu

Kateřina Kadlecová, Martin Bartkovský 9. listopadu 2018 • 15:20
Video se připravuje ...
Renáta Fučíková představuje knihu Dobrých 100
• video: 
Martin Bartkovský

Na co Renáta Fučíková – výtvarnice, vysokoškolská pedagožka a autorka více než dvaceti knih pro děti a mládež – sáhne, to se jí daří. To má společné s princem Williamem Lobkowiczem, spravujícím nádherné sbírky svého rodu v pečlivě zrekonstruovaných zámcích v Nelahozevsi a Roudnici či na hradě Střekov. Jejich nové projekty k oslavě staletého výročí vzniku Československa tak měly křest, respektive vernisáž společně, ve středu večer v krásném Lobkowiczkém paláci, z jehož terasy je snad nejlepší výhled na historické centrum Prahy. Podrobnosti o projektu „pozitivní mapy sta let republiky“ představuje sama jeho duchovní matka v našem videu. 

Výpravná obrazová encyklopedie Dobrých 100 (vyd. Pikola) na 240 stranách představuje výběr událostí, vynálezů, uměleckých děl i věcí denní potřeby, které Českou republiku pozitivně ovlivnily a stále ovlivňují. Renáta Fučíková využila svého působení na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni a spolupracovala na téhle schránce plné národní hrdosti a trochu taky nostalgie se svými žáky: „V předminulém semestru jsem svoje studenty z ateliéru Mediální a didaktické ilustrace na Sutnarce vyzvala, aby si vybrali jeden ze sta roků republiky a ilustračně představili něco pozitivního, příjemného nebo dokonce převratného, co se v onom roce událo. Šedesátá léta byla okamžitě rozebraná, pak studenty velmi zajímaly události kolem roku 2000, ekologické zákony, hudební festivaly, galerie... V následujícím semestru jsme pak projekt dokončili. Podílelo se na něm téměř padesát studentů,“ říká Renáta Fučíková, jež na knize spolupracovala s historičkou Lenkou Křížovou.

Video se připravuje ...
Studenti popisují knihu Dobrých 100, na které se podíleliVIDEO Martin Bartkovský

Součástí projektu, který zástupci autorského týmu představili zhruba zhruba třísethlavému publiku před začátkem bálu pod taktovkou Sunny Swing Orchestra a rautu ve stylu první republiky, je také vědomostní hra pro děti Dobrých 100, hrací karty, jejichž autorkou je Nina Rutová. 

Maxmilián Lobkowicz a Ptačí pokoj 

Pokud jde o zmíněnou výstavu Maxmilián Lobkowicz, diplomat ve službách Československa, tu připravili kurátoři Lobkowiczkých sbírek v přízemních sálech Lobkowiczkého paláce. Potrvá do 31. ledna 2019 a věnuje se dědečkovi Williama Lobkowicze Maxmiliánovi (1888–1967), diplomatovi ve službách Ministerstva zahraničních věcí Československa v letech 1920–1948 a mj. velvyslance Československa v Československé proti-fašistické exilové vládě založené v Londýně během 2. světové války. Po komunistickém puči v roce 1948 opustil Maxmilián československou diplomatickou službu a odešel do exilu.

Vystavené dokumenty doplňuje jeho korespondence s významnými politickými osobnostmi a portréty od Františka Drtikola a malíře Viktora Strettiho. S kurátory Lobkowiczkých sbírek se na výstavě se svými ilustracemi a designem podíleli i Lukáš Komárek a Jakub Heyduk, studenti zmíněné Sutnarky a Renáty Fučíkové. A když už na výstavě budete, neopomeňte projít stálou expozici Lobkowiczkých sbírek – najdete zde mimo jiné Pietra Brueghela staršího, Lucase Cranacha staršího, Canaletta, unikátní sbírku španělských portrétů a dva doslova magické pokoje plné tematických maleb a porcelánu, jeden věnovaný psům a druhý ptactvu.

Kateřina Kadlecová, Martin Bartkovský
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.