nahoru

Kus provazu místo stužky a dojemný vzkaz ze svíček. Stovky lidí držely pietu za Miladu Horákovou

Martin Bartkovský, ČTK 28. června 2018 • 10:01
Pieta za Miladu Horákovou: Stovky lidí rozsvítily na Kampě svíčku
• video: 
Martin Bartkovský

Na pražské Kampě uctily stovky lidí památku Milady Horákové, která byla popravena před 68 lety při politických procesech za komunistické totality. Někteří účastníci v souvislosti s tím kritizovali jmenovanou vládu ANO a ČSSD, protože má být podporována komunisty. Událost Světla pro památku Milady Horákové a všech obětí komunismu vyvrcholila na Kampě zapálením svíček, které dohromady tvořily nápis "jdu s hlavou vztyčenou", která pochází z jejího posledního dopisu.

Symbolem připomínky je trikolora, kterou obepíná konopný provázek jako symbol oprátky. V Museu Kampa se konaly výtvarné dílny, na nichž si zájemci mohli stužku sami vyrobit. Podle pořadatelů se ke vzpomínkové akci připojili lidé v dalších městech Česka i ve světě, například ve Washingtonu.

Historik Petr Blažek z Ústavu pro studium totalitních režimů připomenul i další výročí připadající na 27. června - 70. výročí násilného sloučení sociální demokracie a Komunistické strany Československa. "Sociální demokracie si zřejmě nepamatuje svoji vlastní minulost," řekl.

Organizátoři akce na Kampě zahájili týdenní kampaň minulou středu. V sobotu se uskutečnila společná celodenní hladovka za oběti komunistického režimu, která připomněla 1460 lidí zabitých komunisty. O den později se na Kampě konalo Čtení jmen lidí zabitých komunisty, debata na téma Proč jsme se nevyrovnali s komunismem a tematický večer věnovaný Horákové.

Kampaň Jdu s hlavou vztyčenou odstartovala před týdnem. Její název odkazuje na slova Horákové v dopise napsaném v den její popravy - 27. června 1950. "Je to zvláštní shoda okolností; když se měla narodit Jana, udělala jí místo na světě naše máma. Teď dělám tu výměnu životů zase já. (...) Jdu s hlavou vztyčenou - musí se umět i prohrát. To není hanba. I nepřítel nepozbyde úcty, je-li pravdivý a čestný. V boji se padá, a co je jiného život než boj," napsala.

Martin Bartkovský, ČTK
Diskuse ke článku