nahoru

Dost bylo střelby ve školách! Trávník před americkým kongresem zaplavilo 14 000 dětských bot

Martin Bartkovský 14. března 2018 • 16:38
Trávník před americkým kongresem zaplavilo 14 000 dětských bot jako forma protestu za zpřísnění zbraňové regulace v USA
• video: 
Avaaz

Členové neziskové organizace Avaaz umístili na pozemek Kapitolu, ve kterém zasedá americký kongres, sedm tisíc párů dětských bot. Ty mají reprezentovat 7 000 dětí, které zemřely kvůli střelbě na školách od roku 2012, tedy od doby, kdy Adam Lanza zastřelil 20 studentů na základní škole Sandy Hook.

Celý protest má za cíl ukázat představitelům kongresu, jak moc je v USA potřebná reforma práva vlastnit a nosit zbraň. Debatu v posledních dnech rozvířila únorová střelba na střední škole v Parklandu v jižní Floridě, při které Nikolas Cruz zabil 17 svých spolužáků.  

Boty pochází nejen od dobrovolníků z celých Spojených států, ale hlavně od rodičů, kteří při školních střelbách přišli o své potomky. Ti společně s aktivisty z organizace Avaaz přišli před americký Kapitol osobně protestovat. Podle americké organizace CDC bylo v loňském roce následkem střelby v USA usmrceno 1 300 dětí.

„Dnes jsem cestoval do Washingtonu v synových botách, které měl na sobě v den, kdy ho ve škole zastřelili. Myslím, že celá dnešní akce vyšle další silný vzkaz vládě, že je potřeba s tím něco udělat. Boty symbolizují nejen naši bolest nad ztrátou milovaných dětí, ale i naději v lepší budoucnost, že nikdo další už nepůjde v jejich stopách,“ řekl Tom Mauser, jehož syn zemřel při střelbě na střední škole Columbine v roce 1999.

Co na protest říkáte? Měly by se zbraně v USA přísněji regulovat?Klíčová slova: zbraně, VIDEO, škola, střelba, USADiskuse ke článku