Největší tlama v České republice. A není to Zeman | Reflex.cz
nahoru

Největší tlama v České republice. A není to Zeman

Jiří X. Doležal22. října 2017 • 12:45
Zrekonstruovaná tlama obřího žraloka
• video: 
Jiří X. Doležal

V sobotu jsem kromě voleb prožil ještě jeden významný okamžik: Odhaloval jsem při její veřejné prezentaci největší tlamu v České republice. Nepíšu o Miloši Zemanovi, ale o miocénním žralokovi Carcharocles megalodon, největšímu žralokovi historie.

Před dvaceti miliony let dala evoluce vzniknout nejstrašlivějšímu žralokovi všech dob, obru jménem Carcharocles megalodon. Dorůstal až dvacet metrů, váhy až osmdesát tun, a šlo o největší obludu na Zemi od dob dinosaurů. Muzea mají v České republice podobný rozpočet jako české válečné námořnictvo, proto nějaké zásadnější počiny typu velkých rekonstrukcí fosilií v rámci našich muzeí vznikají jen omezeně. Ale jak funguje neviditelná ruka trhu, k této ve východní Evropě jediné rekonstrukci megalodoní tlamy přistoupila soukromá firma - prirodniny.cz. A v sobotu na burze Živá exotika na pražském Výstavišti ji její majitel a můj kamarád Jiří Vedral poprvé představil veřejnosti. Aby si v té tlamě mohli udělat selfíčka.

V jedenáct dopoledne stáhl lajntuch, který tlamu zakrýval před zvědavýma očima návštěvníků kupujících hady a želvy, a tlama se zaskvěla v celé své nádheře. A já byl naprosto nadšený, stejně jako stovky návštěvníků burzy, kteří dle očekávání vytvořili frontu a dělali si selfíčka v hubě. Já zatím vytěžoval inženýra Vedrala ohledně té nádherné fosílie - opravdu nebylo snadné ji vytvořit.

Známý psycholog Philip Zimbardo: Proč jsou dnešní muži v krizi? Můžou za to počítačové …

Nejprve - když se rozhodl, že do toho půjde - musel vyřešit zásadní problém: Žralok je a vždycky byl paryba, která nemá kosti, ale jen chrupavky. Takže celá tlama se zkamenělá nezachovala a zachovat nemohla. Proto nejprve vytvořil (podobně, jak to dělají světová muzea) informovaný odhad tvaru celé tlamy. Porovnal tvary současných příbuzných megalodona a podle nich určil nejpravděpodobnější tvar čelistí.

Pak musel sehnat zuby, aby k sobě pasovaly. V rekonstrukci je jich čtyřicet šest, ovšem vybraných z mnoha stovek zubů tak, aby pasovaly k sobě. Sbírali je jeho dodavatelé v severní Americe, kde se sběrači pro fosilní zuby potápějí v řekách mezi aligátory a hledají je v bahně po hmatu. Výběr trval rok, než se nasbíraly dostatečně vzájemně podobné kolekce horních a dolních zubů. V horní čelisti jich je dvakrát dvanáct, v dolní pak dva krát jedenáct kusů. Čím víc dopředu v tlamě, tím jsou zuby větší.

Za nešťastným manželstvím je podle vědců daleko častěji genetika, než cokoli jiného

Když byla kolekce hotova, nechal inženýr Vedral udělat celou rekonstrukci ve specializované dílně. Sochař nejprve vymodelovat čelist ze sochařské hlíny a pak do ní otiskl, na jejich místa, kořeny zubů. Pak je vyndal, nechal hlínu zatuhnout, a odlil celou čelist do polymeru. Z toho vznikla forma - a do ní umístil ocelovou konstrukci a poté ji vylil polymerující sádrou. Následně - až sádra ztuhla - celou tu nádheru dobarvili, osadili zuby, a v České republice vznikla první takto obrovská rekonstrukce mimořádně působivé fosilie. Je metr a půl vysoká - takže desetileté dítě by ten žralok spolkl nastojato a bez překusování.

Negativa mohu vytknout té čelisti jen dvě: Že na ní nemám a že by se mi nevešla do bytu. 

Selský rozum: Mnoho povyku pro nic kolem filmu o Babišovi
Jiří X. Doležal 17. září 2017 • 21:08

Selský rozum: Mnoho povyku pro nic kolem filmu o Babišovi

Vědci o volbách: Pětileté děti volí stejně jako dospělí. A volbu ovlivní i to, zda jste…Klíčová slova: žralok, zkamenělina, věda


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Šarlatán prodával lék složený z vody za 500 korun. JXD i s kamerou vyhodil za čtyři minuty
PREMIUM X Karel Steigerwald: Rok 1969, druhý rok hanby, vrcholil srpnem
PREMIUM X Srpen 1968 a 1969: Fotograf a režisér Josef Ráž vzpomíná na chvíle, kdy šli Češi proti Čechům
PREMIUM X Evangelium podle Mansona: Pologramotný vůdce sekty, vrah, co nezabíjel, a miláček popkultury
PREMIUM X Proč miluju Dalmácii aneb Malé vyznání velkého českého dovolenkáře středního věku

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější