nahoru

Za nešťastným manželstvím je podle vědců daleko častěji genetika, než cokoli jiného

Daniel Baret9. října 2017 • 15:10
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
• foto: 
Flickr

Nevěra, alkoholismus, týrání či hluboké vzájemné nepochopení jsou označovány jako velmi časté důvody rozpadu manželství. Podle vědců ale vůbec nejčastější příčinou je genetická výbava lidí. U těch, jejichž rodiče se kdysi rozvedli, je prý daleko větší předpoklad, že budou tuto jejich zkušenost opakovat. Informuje o tom nová studie vědců ze švédské Lundské univerzity a z americké univerzity Virginia Commonwealth.

Odborníci, kteří analyzovali statistiky rozvodů, přišli k závěru, že „viníkem rozpadu mnoha manželství není výchova či atmosféra v rodině, ale genetické předpoklady lidí“. Velkým problémem to je například u lidí, kteří vyrostli v dětských domovech a pocházejí tedy z rozvrácených rodin.

„Přesvědčivě jsme dokázali, že genetické faktory určují ve značné míře náklonnost k rozvodu, která se předává z generace na generaci,“ řekla jedna z autorek zprávy, Jessica Salvatore z Virginia Commonwealth University.

Příběh muže, který zmodral kvůli užívání stříbra. Je to lék, nebo zabiják?

Tato neblahá zkušenost se podle vědců často nemění ani tehdy, když se adoptované děti z dětských domovů ocitnou v nové, třeba i šťastně žijící rodině. Ve vlastním manželství pak spíše navazují na zkušenosti z původní rozvedené rodiny.

Celá studie bude zveřejněna v novém čísle časopisu Psychological Science.

Výsledky studie jsou pozoruhodné i v tom, že se liší od informací, které nabízí odborná literatura o rozvodech. „Téměř veškerá předcházející literatura zdůrazňuje, že rozvod byl psychologicky přenášen napříč generacemi, ale naše výsledky ukazují, že genetické faktory jsou daleko důležitější,“ píše se v nové zprávě.

Vědci o volbách: Pětileté děti volí stejně jako dospělí. A volbu ovlivní i to, zda jste…
Selský rozum: Mnoho povyku pro nic kolem filmu o Babišovi
Jiří X. Doležal 17. září 2017 • 21:08

Selský rozum: Mnoho povyku pro nic kolem filmu o Babišovi

Daniel Baret


Klíčová slova: věda, manželství, genetika, rozvodDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,820
22,400
29,280
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější