nahoru

Za nešťastným manželstvím je podle vědců daleko častěji genetika, než cokoli jiného

Daniel Baret 9. října 2017 • 15:10
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
• foto: 
Flickr

Nevěra, alkoholismus, týrání či hluboké vzájemné nepochopení jsou označovány jako velmi časté důvody rozpadu manželství. Podle vědců ale vůbec nejčastější příčinou je genetická výbava lidí. U těch, jejichž rodiče se kdysi rozvedli, je prý daleko větší předpoklad, že budou tuto jejich zkušenost opakovat. Informuje o tom nová studie vědců ze švédské Lundské univerzity a z americké univerzity Virginia Commonwealth.

Odborníci, kteří analyzovali statistiky rozvodů, přišli k závěru, že „viníkem rozpadu mnoha manželství není výchova či atmosféra v rodině, ale genetické předpoklady lidí“. Velkým problémem to je například u lidí, kteří vyrostli v dětských domovech a pocházejí tedy z rozvrácených rodin.

„Přesvědčivě jsme dokázali, že genetické faktory určují ve značné míře náklonnost k rozvodu, která se předává z generace na generaci,“ řekla jedna z autorek zprávy, Jessica Salvatore z Virginia Commonwealth University.

Tato neblahá zkušenost se podle vědců často nemění ani tehdy, když se adoptované děti z dětských domovů ocitnou v nové, třeba i šťastně žijící rodině. Ve vlastním manželství pak spíše navazují na zkušenosti z původní rozvedené rodiny.

Celá studie bude zveřejněna v novém čísle časopisu Psychological Science.

Výsledky studie jsou pozoruhodné i v tom, že se liší od informací, které nabízí odborná literatura o rozvodech. „Téměř veškerá předcházející literatura zdůrazňuje, že rozvod byl psychologicky přenášen napříč generacemi, ale naše výsledky ukazují, že genetické faktory jsou daleko důležitější,“ píše se v nové zprávě.

Daniel Baret


Klíčová slova: věda, manželství, genetika, rozvodDiskuse ke článku