nahoru

Těžkooděnci na letišti: Pokračuje válka taxikářů proti řidičům služby Uber

ČTK 18. září 2017 • 16:05
Drsné video: Taxikáři na letišti mlátili řidiče Uberu! Další schytal rány do kapoty a nadávky
• video: 
Facebook.com

Zásahové policejní jednotky dnes opět dohlížejí na pražském letišti na taxikáře, kteří tam protestují proti konkurenční společnosti Uber. Vedení pražského letiště spory mezi dopravci vadí a usiluje o to, aby se nedotkly cestujících. Společnost Uber řidičům doporučila, aby incidenty řešili oficiální cestou a hlásili je policii.

Taxikáři před největším tuzemským letištěm protestovali v pátek, kdy se jich tam sešlo zhruba 50. Při dnešní akci byla účast zhruba dvojnásobná. Obě akce vypadaly podobně. Taxikáři chodí po parkovištích kolem terminálů a na auta spadající pod Uber lepí samolepky s tvrzením, že jde o nelegální transport. Taxikáře doprovázejí převážně zakuklení policisté ze zásahové jednotky.

Pražské letiště situaci podle mluvčí Mariky Janouškové intenzivně řeší a spolupracuje s policií. Pasažérům se snaží pomáhat prostřednictvím svých pracovníků, takzvaných parkovacích asistentů, kteří se pohybují na parkovacích místech i v terminálech. "Aby se nemohlo stát, že někomu nebude umožněn výjezd třeba po překlenutí 15 minut kvůli tomu, že by ho někdo zdržel na parkovišti právě z důvodu té protestní akce," řekla ČTK Janoušková.

Společnost Uber považuje zastrašování jakéhokoliv charakteru v moderní společnosti za nepřijatelné a nemělo by také být tolerováno. "V situacích jako je tato, je nejdůležitější bezpečnost všech našich uživatelů. Proto jsme řidičům doporučili, aby případné incidenty vždy řešili oficiální cestou a ohlásili policii," sdělila ČTK mluvčí Uberu Miroslava Jozová.

Řidičům taxi zejména vadí to, že za Uber jezdí řidiči bez taxikářské koncese, nemají auta evidovaná jako vozidla taxislužby a nemají taxametry. Často také nemají vozidla označená názvem provozovatele a svítilnou s nápisem.

Služba Uber je alternativou taxi. Lidé si přes aplikaci v mobilním telefonu mohou zavolat řidiče, který je odveze na požadovanou adresu. Klient pak zaplatí za čas strávený na cestě a ujeté kilometry. Řidiči společnosti jezdí buď pro společnost, nebo jako živnostníci. Vydělávají si jízdou ve vlastním autě. Uber tvrdí, že není taxislužba, ale nabízí spolujízdu v rámci takzvané sdílené ekonomiky.

Co je Uber a jak funguje? Čtěte zde >>>

Společnost Uber v první polovině letošního roku v hlavním městě přepravila o 340 procent více lidí než ve stejném období loni, konkrétní počet uskutečněných jízd nechce sdělit. Uber v Česku působí tři roky, nyní ale pouze v Praze. Původně fungoval i v Brně, kvůli soudním sporům však přerušil činnost. Spory má firma i s pražským magistrátem, podle něhož řidiči Uber porušují zákon.

ČTK


Klíčová slova: protesty, policie, letiště, uber, Praha, taxiDiskuse ke článku