nahoru

Český unikát. V Nošovicích vyjelo z výrobní haly auto, které se jinde na světě nevyrábí

Martin Bartkovský 18. září 2017 • 14:25
Představení vozu Hyundai i30 N v Nošovicích
• video: 
Martin Bartkovský

Automobilka Hyundai přichází na trh s modelem i30 N. Varianta i30 N vychází z pětidveřového hatchbacku Hyundai i30. Nová i30 N bude mít motor 2.0 Turbo v benzínové variantě. Oproti hatchbacku se bude lišit také podvozkem, brzdami, sedačkami, interiérem i některými karosářskými díly. Do konce letošního roku se v nošovické továrně vyrobí 1 450 kusů, které budou putovat především do Německa a Velké Británie.

Autorem Hyundai i30 N je Albert Biermann, slavný konstruktér vozů BMW divize M, který v roce 2015 přišel do společnosti Hyundai Motor Group, aby se ujal výroby vysokovýkonných vozidel. Model i30 N je jeho prvním dílem v barvách Hyundai. Sportovní i30 N bude třetí variantou modelu Hyundai i30, vyráběného v závodě HMMC v Nošovicích. Největší podíl mezi zde vyráběnými auty má model Tucson (68 %), následován i30 (24 %) a ix20 (8 %). V letošním roce opustilo nošovickou továrnu už více než čtvrt milionu automobilů. 

Model i30 N nebude tvořit tzv. objem prodejů, má spíše vydat jasný vzkaz konkurentům na evropském trhu. „Model i30 N je především otázkou image značky Hyundai. Chceme tímto vozem jasně ukázat, že i naše značka dokáže vyrobit krásný a zároveň prvotřídní sportovní vůz, který může směle konkurovat ostatním automobilovým značkám,“ říká Dongwoo Choi, Prezident Hyundai Motor Manufacturing Czech.

Do konce roku 2017 se vyrobí 1 450 vozů i30 N a většina z nich skončí na západoevropských trzích. „O model i30 N je zájem zejména v Německu, kde se prvních sto kusů předprodalo za 48 hodin, a dále také ve Velké Británii,“ dodává Petr Vaněk, ředitel PR a tiskový mluvčí HMMC. Německý a britský trh patří mezi destinace, kam se automobily Hyundai vyráběné v Nošovicích vyváží nejvíce. V České republice zůstane pouze 5 % vyrobených vozů, zbytek putuje do 66 zemí světa.

Nošovický závod Hyundai od svého vzniku každoročně navyšuje výrobu. Loni vyrobil 358 400 vozů, a i letos bude tato laťka navýšena. Úspěch továrny a přínos Hyundai pro českou ekonomiku dokládají i další čísla - 97 % z celkových 3 300 zaměstnanců pochází z ČR stejně jako 72 % dílů potřebných při výrobě automobilů. 

 Klíčová slova: VIDEO, auto, auta, automobilkaDiskuse ke článku