nahoru

Švejk znovu na scéně, tentokrát v energickém podání Oldřicha Kaisera

Marek Douša 26. června 2017 • 15:40
Oldřich Kaiser načítá kompletního Švejka
• video: 
ČRo Vltava

Jaroslav Hašek, spisovatel, který literaturu nejen psal, ale také žil, napsal (a nedopsal) jedinečný humoristický román Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války, který se i po skoro sto letech naprosto vymyká z linie tuzemské tvorby. Hašek tu překročil stín nejen svůj a vytvořil nejednoznačnou figuru, jež prochází hrůzou první světové války, ale ještě předtím i hrůzou byrokratického aparátu, a to všechno je stále tak hrozivě aktuální! Aktuální je překvapivě i jeho jazyk, takže Švejka lze číst i po těch stu letech stejně hladce jako ve dvacátých letech minulého století.

Ocenit to můžeme při poslechu nového rozhlasového čtení, které je dílem režisérky Markéty Jahodové a Oldřicha Kaisera. Ten projekt není nový, ale právě dokončený, to znamená, že Švejk se dočkal opravdu kompletního načtení (na rozdíl třeba od čtení Jana Wericha).

Oldřich Kaiser se také (vytrénován Rodinkou) odhodlal číst a hlasem odlišit všechny figury, jež se v románu vyskytují, a dělá to s přehledem a energicky. Jsou chvíle, kdy v hlase vypravěče zaslechneme i Wericha. Z velké části ale Kaiser modeluje jednotlivé postavy po svém a dokonale vymazal z hlavy i interpretaci a zvukovou stopu notoricky známého Švejka podle Karla Steklého.

Tohle všechno je nyní (a bude celé léto) k poslechu na stanici Vltava Českého rozhlasu, a to nejen každý den po ránu, ale také téměř najednou na jejich webu. Dodejme, že Švejk byl od začátku spojován zejména s ilustracemi Josefa Lady, ale v minulých dekádách se o změnu tohoto paradigmatu pokusili (nepříliš úspěšně) Karel Klos a Petr Urban, neboť zatímco Steklého film obkresloval ilustrace Ladovy, oba následující ilustrátoři obkreslovali film.

Z divadelních adaptací byla pozoruhodná ta, která se jmenovala Švejci a v hlavní roli představení Divadla na okraji se objevila Zdena Hadrbolcová(!). Aktuálně na scénáři pro nový film pracuje Tomáš Sláma a Švejka by si měl zahrát Tomáš Liška.

Marek Douša
Diskuse ke článku