Když trollí akademici. Na stránky predátorského časopisu propašovali „proděkana“ Josefa Švejka | Reflex.cz
nahoru

Když trollí akademici. Na stránky predátorského časopisu propašovali „proděkana“ Josefa Švejka

Martin Bartkovský22. února 2017 • 14:20
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
• foto: 
Koláž reflex.cz

Fenoménem posledních let v rámci akademické obce jsou tzv. predátorské časopisy. Jedná se o elektronické portály, které se tváří jako seriozní periodika, ale ve skutečnosti jim jde pouze o zisk z autorských poplatků. I když na jejich lep sedá stále méně vědců, svými nabídkami bombardují akademiky takřka permanentně. „Vytrolit“ se je rozhodli pracovníci brněnské Masarykovy univerzity. Do redakční rady přihlásili fiktivního doktora Josepha Albuse Schweyka. A predátorský časopis jejich žádosti po pár dnech vyhověl.

Takhle univerzitní legrace ale vyžadovala i značné úsilí. Pro kandidáta Švejka bylo potřeba vypracovat seriózně vypadající životopis. V Brně ale nelenili a z přihlašovacích materiálu fiktivního vojáka se můžeme dočíst, že třeba absolvoval stejně fiktivní univerzitu Maxe Broda a že jeho národnost je rakousko-uherská.

Joseph Schweyk jako člen redakční radyJoseph Schweyk jako člen redakční radyFoto Knihovna univerzitního kampusu MU

V kolonce povolání svítí u „Schweyka“ funkce proděkana. V rámci výzkumu se prý věnuje životopisům „starýho Procházky“, kradením psů a pražským hospodám. Tento kandidát se plyně dohovoří anglicky, rusky i německy a ve zvláštních dovednostech najdeme třeba „putsfleking“.

Fiktivní životopis jako součást přihlášky Josepha SchweykaFiktivní životopis jako součást přihlášky Josepha SchweykaFoto Knihovna univerzitního kampusu MU
Po pěti dnech podání této žádosti byl skutečně doktor, který má prostřední jméno totožné jako čaroděj z knih o Harry Potterovi, přijat do redakční rady predátorského časopisu SCIREA Journal of Education. Po troše scrollování ho na jejich stránce najdete. Včetně fotografie z filmu, kde ho hraje Rudolf Hrušínský.

Brno je nejkrásnější město v Brně. Mají zde přednost šimpanzi před seniory?
Stařena z Brna nechtěla vypít otrávený čaj, tak ji zavraždili sekerou
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Babiš v důsledku demonstrace na Letné definitivně ztratil autoritu
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne
PREMIUM X Nejmladší z „chvilkařů“: Kdo je Kryštof Zapletal, jeden z hlavních organizátorů demonstrace na Letné?

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější