nahoru

JXD protestuje na islamistické konferenci v Praze: Lidská práva! Stop šaríi!

Jiří X. Doležal 24. května 2017 • 11:25
JXD bojuje za lidská práva na islamistické konferenci
• video: 
Martin Bartkovský

Seminář Organizace islámské spolupráce proběhl dnes na Karlově univerzitě. Protože mám na organizaci, která má ve svých základech islámské hodnoty – rozuměj šaríi – poměrně specifický názor, šel jsem ho před konferenci vyjádřit. Ke cti univerzitě budiž řečeno, že mne nevyhodili.

Nemám nic proti islámu, ale proti islámským hodnotám ano. Islámské hodnoty jsou totiž – mimo jiných – také šaría a džihád. A Organizace islámské spolupráce měla dlouho ve svých základních listinách šaríi, až ji v roce 2008 nahradila lépe znějícím souslovím „islámské hodnoty“. A někdo takový má vystupovat na Karlově univerzitě?

Zeptal jsem se na škole na tiskovém, jak je taková akce na univerzitě možná. „Univerzita Karlova se považuje za univerzitu, která je historicky daným místem, kde se mají střetávat názory a také o nich diskutovat v širokém kontextu," napsal mi mluvčí pan Václav Hájek. I přijal jsem výzvu a na seminář vyrazil – s transparentem. Na něm byla ukamenovaná žena a jednoduché heslo: HUMAN RIGHTS! STOP SHARIA!

V Celetné před Modrou posluchárnou, kde se měl seminář konat, jsem plakát rozbalil. Dva anglicky hovořící muži – u pultíku s akreditacemi – začali něco šveholit o „security“ a jeden se vydal o patro níž, kde skutečně stála ochranka. Nevím, co mu řekli, asi že pokojně demonstrovat se v Česku na rozdíl třeba od pásma Gazy smí. Ale vrátili se s nepořízenou.

A tak jsem s plakátem v ruce pozdravil palestinského velvyslance Khalída al-Atrashe, českého muslima pana Pelikána a řadu zástupců muslimských zemí. A budiž Karlově univerzitě ke cti, že mi na můj mlčenlivý protest nikdo z fakulty neřekl ani křivé slovo.Klíčová slova: islám, šarí'a, Karlova univerzita, OICDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.