Venezuelou otřásají krvavé demonstrace proti prezidentovi Madurovi. O co se bojuje? | Reflex.cz
nahoru

Venezuelou otřásají krvavé demonstrace proti prezidentovi Madurovi. O co se bojuje?

ČTK, Martin Bartkovský4. května 2017 • 10:05
360p240p

Stoupenci venezuelské opozice dnes znovu protestují v ulicích hlavního města Caracasu i na dalších místech v zemi proti záměru levicového prezidenta Nicoláse Madura svolat ústavodárné shromáždění. To by mohlo přepsat ústavu s cílem upevnit Madurovu moc. Odpůrci prezidenta burcují veřejnost proti tomuto "obrovskému podvodu".

Maduro v pondělí podepsal dekret svolávající ústavodárné shromáždění, přičemž naznačil, že bude vytvořeno tak, aby v něm většinu tvořili jeho příznivci. Tento krok vyvolal u opozice novou vlnu odporu a její vůdce Henrique Capriles vyzval národ, aby vyšel do ulic zabránit "ústavnímu podvodu".

Prezident podle agentury Reuters při dnešním setkání s volebními činiteli bez upřesnění uvedl, že volba nového shromáždění se uskuteční v nadcházejících týdnech. Již předtím řekl, že jeho 500 členů zvolí sociální skupiny, včetně dělníků, domorodých obyvatel a farmářů, jež ho podporují, přičemž určitá část bude volena i podle územního principu.

Ve Venezuele se téměř všichni lidé stali přes noc milionáři. Jenže si nemohou koupit…

Madurův úmysl se setkal s odsuzující reakcí Spojených států a některých latinskoamerických států, včetně regionální mocnosti Brazílie. Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa podle agentury AP dokonce pohrozila dalšími sankcemi vůči venezuelským představitelům, pokud se Maduro pokusí přepsat ústavu. Podpory se Madurovi na druhé straně dostalo od jeho levicových spojenců na Kubě a v Bolívii.

Venezuelou otřásají rozsáhlé demonstrace už několik týdnů. Vypukly poté, co se nejvyšší soud na konci března rozhodl převzít pravomoci parlamentu, který kontroluje opozice. Soud posléze verdikt pod tlakem zrušil, protesty ale pokračují. Agentura AFP s odvoláním na dnešní sdělení prokuratury napsala, že nepokoje si už vyžádaly 31 mrtvých, podle agentury Reuters ale přišlo o život nejméně 33 lidí.

360p 240p
Protesty proti prezidentovi ve Venezuele si vyžádaly už přes 30 mrtvýchVIDEO Reuters; Martin Bartkovský

Socialismus zabíjí. Jeho zrůdnost poznala Venezuela v plné síle
Miroslav Cvrček 1. června 2016 • 14:16

Socialismus zabíjí. Jeho zrůdnost poznala Venezuela v plné síle

Nejdražší zemí pro život je Švýcarsko před Norskem. Česko je levnější než Slovensko

ČTK, Martin Bartkovský
Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,680
22,420
28,640
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější