Obří asiat ovládl Prahu. Reklama na čínský telefon natáčená v Česku budí rozpaky | Reflex.cz
nahoru

Obří asiat ovládl Prahu. Reklama na čínský telefon natáčená v Česku budí rozpaky

Martin Bartkovský17. ledna 2017 • 11:20

V kulisách staré Prahy či v historickém jádru Kolína se prochází obří asijský mladík. Zdobí historické dominanty obou měst, sype sníh na miniaturní obyvatele a připevňuje čínský nápis na střechu kostela. Reklama pro výrobce čínských telefonů OPPO, kterou v Česku natočila česká firma Zoom Films, budí na Facebooku rozporuplné reakce. Jedni se vyjadřují, že je nádherná, druzí za ní vidí alegorii k současnému podlézání komunistické velmoci, které předvádí někteří političtí představitelé země.

Spot ve stylu Gulliverových cest sleduje osud mladíka, který žije osamělý život obra v království liliputů. Ti mu nakonec pomohou oslovit jeho milou, která žije v daleké Číně. Ta za ním nakonec přijde a oba si spokojeně posedí na Karlově mostě. I když pozitivní reakce na Facebooku převažují, několik uživatelů vidí v reklamě „podkuřování velkému Číňanovi“ či hru na velkou mocnou Čínu a malé bezmocné české království.

Čínská reklama pobouřila v Americe: Z černocha se po vyprání stane Asiat

Společnost Zoom Films se nenávistným komentářům brání. „Reklama je určena pouze na čínský trh a její podobu vymýšlela čínská reklamní agentura. Obrazně řečeno - My jsme "stavaři", co ten dům postaví, jakmile jej architekt vyprojektuje. Tím pádem neneseme zodpovědnost za její kontext, ale pouze za její výrobu a věcnou podobu. Bohužel si netroufnu, a ani nemohu, mluvit za reklamní agenturu či firmu OPPO. Děkujeme za pochopení,“ odpovídají jednomu z fanoušků.

Spot má na Facebooku téměř tři tisíce sdílení, a i když mu někteří vyčítají kýčovitost a nejasnost sdělení, nedá se mu upřít skvělé řemeslné zpracování a triková postprodukce na opravdu vysoké úrovni. Podívejte se na video sami a dejte nám vědět do komentářů, co si o reklamě myslíte.     

Chcete vidět, jak moc se Čína změnila? Podívejte se na fotografie mladých žen
Hollywood nástrojem čínské propagandy? Krátké video vysvětlí, jak se americká studia…
    
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Řidičák na psy: Moderní lidé nevědí, jak se chovat ke psům, a tím je ničí
PREMIUM X Nový feudalismus na postupu: Klimatická opatření mohou Evropu přivést k hladomoru
PREMIUM X Svět rakve, fotbalu a lejzru aneb Od festivalu kýče a pragmatismu až k festivalu světel
PREMIUM X Šmejdi dál kasírují a důchodci se dál zbavují úspor. Český mincovní obchod se po třech letech nezměnil
PREMIUM X Zrcadlo českého národa: Karel Gott si v roce 1977 zvolil stranu hřiště. A vybral si špatně

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější