nahoru

Obří asiat ovládl Prahu. Reklama na čínský telefon natáčená v Česku budí rozpaky

Martin Bartkovský 17. ledna 2017 • 11:20
Video se připravuje ...
VIDEO: Reklama na mobilní telefony OPPO natáčená v Česku
• video: 
Facebook Zoom Films

V kulisách staré Prahy či v historickém jádru Kolína se prochází obří asijský mladík. Zdobí historické dominanty obou měst, sype sníh na miniaturní obyvatele a připevňuje čínský nápis na střechu kostela. Reklama pro výrobce čínských telefonů OPPO, kterou v Česku natočila česká firma Zoom Films, budí na Facebooku rozporuplné reakce. Jedni se vyjadřují, že je nádherná, druzí za ní vidí alegorii k současnému podlézání komunistické velmoci, které předvádí někteří političtí představitelé země.

Spot ve stylu Gulliverových cest sleduje osud mladíka, který žije osamělý život obra v království liliputů. Ti mu nakonec pomohou oslovit jeho milou, která žije v daleké Číně. Ta za ním nakonec přijde a oba si spokojeně posedí na Karlově mostě. I když pozitivní reakce na Facebooku převažují, několik uživatelů vidí v reklamě „podkuřování velkému Číňanovi“ či hru na velkou mocnou Čínu a malé bezmocné české království.

Společnost Zoom Films se nenávistným komentářům brání. „Reklama je určena pouze na čínský trh a její podobu vymýšlela čínská reklamní agentura. Obrazně řečeno - My jsme "stavaři", co ten dům postaví, jakmile jej architekt vyprojektuje. Tím pádem neneseme zodpovědnost za její kontext, ale pouze za její výrobu a věcnou podobu. Bohužel si netroufnu, a ani nemohu, mluvit za reklamní agenturu či firmu OPPO. Děkujeme za pochopení,“ odpovídají jednomu z fanoušků.

Spot má na Facebooku téměř tři tisíce sdílení, a i když mu někteří vyčítají kýčovitost a nejasnost sdělení, nedá se mu upřít skvělé řemeslné zpracování a triková postprodukce na opravdu vysoké úrovni. Podívejte se na video sami a dejte nám vědět do komentářů, co si o reklamě myslíte.     

    

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.