Obří asiat ovládl Prahu. Reklama na čínský telefon natáčená v Česku budí rozpaky | Reflex.cz
nahoru

Obří asiat ovládl Prahu. Reklama na čínský telefon natáčená v Česku budí rozpaky

Martin Bartkovský17. ledna 2017 • 11:20

V kulisách staré Prahy či v historickém jádru Kolína se prochází obří asijský mladík. Zdobí historické dominanty obou měst, sype sníh na miniaturní obyvatele a připevňuje čínský nápis na střechu kostela. Reklama pro výrobce čínských telefonů OPPO, kterou v Česku natočila česká firma Zoom Films, budí na Facebooku rozporuplné reakce. Jedni se vyjadřují, že je nádherná, druzí za ní vidí alegorii k současnému podlézání komunistické velmoci, které předvádí někteří političtí představitelé země.

Spot ve stylu Gulliverových cest sleduje osud mladíka, který žije osamělý život obra v království liliputů. Ti mu nakonec pomohou oslovit jeho milou, která žije v daleké Číně. Ta za ním nakonec přijde a oba si spokojeně posedí na Karlově mostě. I když pozitivní reakce na Facebooku převažují, několik uživatelů vidí v reklamě „podkuřování velkému Číňanovi“ či hru na velkou mocnou Čínu a malé bezmocné české království.

Čínská reklama pobouřila v Americe: Z černocha se po vyprání stane Asiat

Společnost Zoom Films se nenávistným komentářům brání. „Reklama je určena pouze na čínský trh a její podobu vymýšlela čínská reklamní agentura. Obrazně řečeno - My jsme "stavaři", co ten dům postaví, jakmile jej architekt vyprojektuje. Tím pádem neneseme zodpovědnost za její kontext, ale pouze za její výrobu a věcnou podobu. Bohužel si netroufnu, a ani nemohu, mluvit za reklamní agenturu či firmu OPPO. Děkujeme za pochopení,“ odpovídají jednomu z fanoušků.

Spot má na Facebooku téměř tři tisíce sdílení, a i když mu někteří vyčítají kýčovitost a nejasnost sdělení, nedá se mu upřít skvělé řemeslné zpracování a triková postprodukce na opravdu vysoké úrovni. Podívejte se na video sami a dejte nám vědět do komentářů, co si o reklamě myslíte.     

Chcete vidět, jak moc se Čína změnila? Podívejte se na fotografie mladých žen
Hollywood nástrojem čínské propagandy? Krátké video vysvětlí, jak se americká studia…
    
Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Karel Zich: Český Elvis Presley, jehož zářnou kariéru předčasně ukončila smrt
PREMIUM X Situace Andreje Babiše: Co může premiér ve svém trestním stíhání použít jako záchrannou brzdu
PREMIUM X Zelený Raoul: Zeman zničil Nečase, Sobotku, Hamáčka... Teď je na řadě kůrovec!
PREMIUM X JXD: Tachyonová komora funguje! Kouřím o cigaretu méně!
PREMIUM X Jako kůl v plotě: Vystoupení, které vstoupilo do dějin české politiky. Znamenalo začátek konce komunismu

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější