Hra o trůny a její znělka: metal, jazz i western | Reflex.cz
nahoru
VideoHra o trůny
Pecky, jak je neznáte

Impozantní znělka Hry o trůny. Co z ní udělat metal, jazz nebo western?

Martin Valeš13. června 2016 • 16:30
Impozantní znělka Hry o trůny. Co z ní udělat metal, jazz nebo western?
foto: YouTube

Každý týden poutá epická skladba Ramina Djawadiho milióny diváků Hry o trůny, spousty lidí si z jeho díla udělaly vyzvánění na mobilu a bůh ví, kde všude je ještě slyšet. Až se to může oposlouchat. Pro tyto případy nabízíme patnáct alternativních aranží, vtipných i nápaditých.

Snad na každou významnější písničku se najde nějaká předělávka do metalu, a jelikož metalisti hojně ujíždějí na fantasy, metalových coverů Hry o trůny najdete mraky. Vyčnívá například Charlie Parra del Riego, jenž ji dovedně spojil ještě s Piráty z Karibiku a videohrou Skyrim.

Geekovská zpěvačka Jillian Aversa si zase přidala text v umělém jazyce dothračtině, a prý je to zpověď khaleesi Daenerys. Rozumět budou jen opravdoví fajnšmekři, ale v popisu videa dodává i překlad do angličtiny. Něco o spoustě krvavých měsíců a jejím slunci a hvězdách. Jen je pitomé, když se někdo snaží vypadat jako matka draků, sežene si patřičné šaty a paruku, jenže má úplně jiný obličej…

Simpsonovi, Disney, čínský plagiát. Znělka Hry o trůny desetkrát jinak
Podobně se na takové geekoviny specializuje (a o něco líp v převleku za khaleesi vypadá) houslistka Lindsey Stirlingová, která spojila síly se zpěvákem Peterem Hollensem.

Ještě lepší kostýmy má ve svém klipu Luc Arbogast. Ten zabodoval ve francouzské verzi reality show The Voice (u nás Hlas Československa), kde předvedl svůj středověký repertoár. Mimochodem, jeho hlas je i to, co zní jako zpěvačky. A kromě toho na středověké nástroje sám hraje.

Hezky do fantasy prostředí zapadají i dudy. Totiž odhalená poprsí jsou ve Hře o trůny standardem, ale teď mám na mysli dudy jako nástroj. Akorát kozu nahradil drak.

Hra o trůny ukrajinsky: Oligarchovi hrál orchestr ve žhnoucí ocelárně
Atmosféru dobře vychytává i italský orchestr keltských harf. Klip natáčeli v kryptě kostela San Carpoforo ze čtvrtého století.

Dech turistům u Buckinghamského paláce vyrazila královská stráž, která tradičně do repertoáru řadí i populární melodie. A třebaže ji nehraje nijak často, s aranží si docela dali práci.

Výtečnou vokální a cappella verzi předvádí polský kvintet North Cape. A vyhráli si i s videem – pět chlapíků u táboráku a potácející se zasněženým lesem sice nezní jako kdovíjaký nápad, ale postprodukce tomu hodně přidává.

Ultimátní geekovina hodná Teorie velkého třesku je zahrát znělku na disketové mechaniky. Ono nechutné bzučení a škrundání lze totiž naprogramovat na konkrétní rychlost (frekvenci) a tedy přesně ovládat výšku i délku tónů.

Jednoduchý klíč k chápání postav nabízí The Gregory Brothers, a přidávají nevídaný nástroj: naběračky, šlehač a další kuchyňskou výbavu.

Pokud byste si chtěli Hru o trůny zahrát na klavír, inspirujte se u Jarroda Radniche.

Nejgeniálnější je ale nápad zaranžovat skladbu jako western. Osamělý šerif na prérii, pískání, prostě romantika jak od Morriconeho. A dobře funguje i převod do čtyřčtvrťového rytmu.

Stejně obdivuhodný žánrový přerod podnikla kapela Swamp Donkeys, která hudbu vrátila o necelé století do éry raného neworleanského jazzu či dixielandu.

Další jazzovou verzi nabízí uskupení Postmodern Jukebox, které nědělá nic jiného, než převádí moderní pecky do hávů old school. Místo smyčců nasadilo tklivý saxofon a je to paráda, i když předlohu neznáte (je-li to ještě možné).

A i do hip hopu se hodí, jak ukazují Dominik Omega and The Arcitype. Ani text není vůbec špatný.

14 postav ze Hry o trůny, jejichž představitele byste na fotkách z mládí nepoznaliKlíčová slova: hra o trůny, YouTube, fantasy, covery, hudba


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Děkuji, že jste mi pomohl, soudruhu. Jak legenda českého big beatu Kosťa Ruchadze utekl fízlům přímo na Západ
PREMIUM X Kdo to všechno zaplatí? Možné scénáře kolem auditů na dotace Evropské unie
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Smrtící korektnost: New York Times končí s karikaturami. Reflex nikdy!
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Andrej Babiš vítězí. Zatím... Kdo ale stojí proti babišismu?

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější