nahoru

Psem ke zdraví! Vlastnit psa znamená snížené riziko kardiovaskulárních nemocí, zjistila studie

Tereza Stonišová 19. listopadu 2017 • 17:00
Psem ke zdraví! Vlastnit psa znamená snížené riziko kardiovaskulárních nemocí, zjistila studie
foto: Zbyněk Pecák

Vlastníci psů mají nižší pravděpodobnost kardiovaskulárních onemocnění. To je závěr rozsáhlé švédské studie, která zkoumala data 3,4 milionů Švédů. Hledala souvislost mezi zdravotními záznamy registrovaných vlastníků psů a těch, kteří psy nevlastní. A souvislost našla.

Studie je významná především obrovským množstvím dat, které švédští analytici, vědci a lékaři zpracovávali. Zaměřovali se na registrované majitele psů mezi 40. a 80. rokem, a porovnávali je s „nevlastníky“ čtyřnohých členů domácností. Zjistili, že u vlastníků psů se v nižší míře vyskytovaly kardiovaskulární onemocnění. Především pak u těch, kteří chovali lovecká plemena.

Vědci upozorňují, že zjištění může mít prosté vysvětlení. Psí nadšenci totiž často své aktivity přizpůsobují právě svým čtyřnohým miláčkům, a tak kupříkladu více chodí na procházky, jezdí na delší pěší výlety a obecně vykazují větší pohybovou aktivitu. Pes je k tomu pomyslně nutí, a tím prospívá jejich zdraví. Další důvod je již vědečtější, psi totiž mohou svým pánům ovlivnit složení jejich mikrobiomu – tedy jakéhosi bakteriálního orgánu, který ovlivňuje zdraví a funkci celého těla. Vědci také uvádějí, že psi také pomáhají psychickému zdraví těch, kteří žijí bez partnera.

Z výsledků vyplynulo, že vlastnit psa znamená snížit riziko kardiovaskulárního onemocnění až o 33 procent, a až o 11 procent snižuje riziko infarktu. A protože právě zmiňovaní singles jsou ve větším ohrožení těmito chorobami, mohou právě jim psi toto riziko snížit. Mohou se tak stát velmi významnými členy osamělých lidí. Studie byla publikována v časopise Scientific Reports. Data vědci sbírali a analyzovali dlouhých 11 let, od roku 2001 do roku 2012.

 

 

 

Diskuse ke článku