nahoru

Zaveďme zase brannou povinnost, burcuje bývalý europoslanec Hynek Fajmon

Bohumil Pečinka 26. února 2022 • 12:20
Zaveďme zase brannou povinnost, burcuje bývalý europoslanec Hynek Fajmon
foto: Eduard Erben, E15

V této anketě se pokusíme čtenářům přinést názory „opinion leadrů“ českého veřejného prostoru. Prvním je Hynek Fajmon (53), který politikou zabývá od studentských let. Vystudoval FF UK a diplomatickou akademii ve Vídni. Poté pracoval na ministerstvu zahraničí a byl starostou Lysé nad Labem. Krátce byl poslancem a dvě funkční období europoslancem za ODS. Dne působí jako konzultant.

K čemu vlastně dnes na Ukrajině dochází? Nejsme svědky resuscitace bývalého carského impéria?

Ano, již řadu let jsme svědky snahy ruského prezidenta obnovit moc Moskvy na územích ztracených v roce 1991 rozpadem SSSR. Podněstří, Gruzie, Kazachstán, Bělorusko, Krym a nyní Ukrajina – stále stejný scénář.

Rusko v posledních letech stupňuje vojenskou nebo hybridní ofenzívu všude ve světě, například v Mali, Bosně a Herzegovině, v Černé Hoře, Bělorusku, Kazachstánu a nyní na Ukrajině. Znamená to vytyčování nových sfér vlivu?

Rusko se snaží hrát velmocenskou hru všude po světě s cílem oslabit USA a Západ.

Platí stále rovnice, že čím je slabší Západ, tím je silnější Rusko a naopak? Pokud ano, kdy Západ oslabil?

Ano, tato rovnice platí. Moc Západu po roce 1945 kulminovala v roce 2007. Od roku 2008 začíná v souvislosti s velkou hospodářskou krizí mocenský ústup. Největším neúspěchem Západu byl absolutní nezdar koncepce „vývozu demokracie“ do islámského světa a to především v případě Iráku, Afghánistánu, Libye, Egypta, Sýrie a v dalších státech.

Co říkáte ruské výhrůžce vládám Finska a Švédska, že pokud vstoupí do NATO bude ze strany Ruska následovat vojenská a politická odpověď?

To není žádné překvapení. Podobná vyjádření na stejnou adresu již zazněla z Moskvy v minulosti několikrát. Uvědomte si, že Finsko bylo až do roku 1918 součást carského Ruska. Rusko je vnímá jako svou přirozenou sféru vlivu.

Není dnešní situace na Ukrajině bankrotem politických sil v čele s Václavem Klausem, Milošem Zemanem, SPD a komunisty?

Řekl bych, že jejich představy o možnostech konstruktivního zapojení Ruska do mezinárodního řádu vzniklého po roce 1989 se ukázaly být zcela liché. Rusko se chová jako klasická revizionistická mocnost, která není spokojená se statusem quo a usiluje o jeho změnu silou.

Měla by podle vás česká vláda zvýšit rozpočet na obranu? V jaké oblasti?

Ano a co nejrychleji. Uvědomte si, že česká armáda je nyní nejmenší a nejslabší, co kdy byla. A je to přímý důsledek toho, že se na ní už 30 let šetří. Dokud existovala samostatná a prozápadní Ukrajina, tak to tolik nevadilo. Užívali jsme si pohodlí státu obklopeného spojenci ze všech stran. Rusko se ale nebezpečně přibližuje. Pokud nechceme mít ruské vojáky opět v Milovicích a jinde v Česku, musíme začít zbrojit. Je nutné co nejrychleji nakoupit bojová vozidla pěchoty a vycvičit jejich posádky. Dále je nutné nakoupit nadzvuková letadla a velké bojové drony. Bude také nutné obnovit základní vojenskou službu na dobu aspoň 3-6 měsíců, aby mladí muži získali základní vojenský výcvik.

Co říkáte vaporizaci osmi proruských serverů?

V době vojenského konfliktu za humny není možné nechat protivníka šířit na našem území jeho propagandu.

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.