Dramatické příběhy lidí, kteří opustili Afghánistán, i těch, kteří museli zůstat. Ohrožené jsou hlavně ženy

Dramatické příběhy lidí, kteří opustili Afghánistán, i těch, kteří museli zůstat. Ohrožené jsou hlavně ženy Zdroj: Lenka Klicperová

Útěk ze spárů islamistů: Dramatické příběhy lidí, kteří opustili Afghánistán, i těch, kteří museli zůstat

Afghánistán již neexistuje, je tu nový emirát v čele s radou vousatých zamračených mužů. Pro muže a ženy z měst a pro vzdělanější část populace skončil život, v němž mohli snít o lepší budoucnosti. Některým se podařilo uprchnout, většina je pod vládou náboženských radikálů. Nejvíc zkoušenou skupinou budou opět ženy.

Patřila mezi vůbec nejznámější afghánské ženy na světě. Poprvé jsem s ní mluvila v roce 2013 na kábulském letišti. Přišla a každého ve svém okolí ihned okouzlila. Pilotka afghánských vzdušných sil. Kapitánka Nílúfar Rahmání. Mladá, krásná, chytrá, odvážná. Příklad pro ostatní ženy v Afghánistánu.

„Můj otec chtěl být pilot, ale nepovedlo se mu to. Teď jdu v jeho šlépějích já. Chci být pilotkou, vždy to byl můj sen. Možná že někdy budu chtít mít rodinu, ale zatím chci létat. To je to, co mě naplňuje,“ říkala do kamery Nílúfar před osmi lety. Ačkoliv kolem 85 procent ženské populace zůstávalo v zemi vzděláním nepolíbeno, ona mohla žít svůj sen. Jenže to byl rok 2013. Pak dostala stipendium v USA a její rodině začali vyhrožovat radikálové z Tálibánu. Její sestra Afsún byla zbita. Útoky se stupňovaly, takže americká vláda nabídla v roce 2018 sestrám azyl a ony žijí na Floridě. Vize nového, modernějšího Afghánistánu neměla ani v jejich případě dlouhého trvání.

Tálibové s novou taktikou

Zásadní otázkou teď je, jak lidé, kteří se nyní dostávají pod vládu jednoho z nejkonzervativnějších náboženských hnutí, budou žít a jak budou dodržována jejich práva.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!