nahoru
Premium Téma

Život v covidu: Nový volný seriál Reflexu mapující život v Česku běhěm epidemie

Kryštof Pavelka 31. října 2020 • 11:40
Život v covidu: Nový volný seriál Reflexu mapující život v Česku běhěm epidemie
foto: Martin Straka

Život v covidu, tak se jmenuje volný seriál Reflexu, který chce mapovat situaci v různých oblastech života v České republice. Seriál odstartují texty Kryštofa Pavelky o fenoménu formálně zakázaných, ale přesto stále provozovaných barů a restaurací. Adéla Knapová se ve svém článku po půl roce vrací do pražské Všeobecné fakultní nemocnice na Karlově náměstí a ptá se primáře Jiřího Votruby, jak se liší první a druhá vlna koronavirové epidemie.

Začalo to už před měsícem. To ještě směly být bary a restaurace otevřené, ovšem jen do desáté večerní. Holešovický klub Cross, ­orientovaný na tvrdší elektronickou hudbu a obecně undergroundovější žánry, si na facebookové stránky vyvěsil následující vyjádření: „Od 28. 9. bude ve spodním patře klubu probíhat natáčení studentského filmu o elektronické hudební scéně, láskách a pařbách dnešní mladé generace. Studenti FAMU nás poprosili o poskytnutí prostoru k natáčení.“ Klub Cross použil taktiku známou už z dob zákazu kouření v restauracích. Tehdy někteří provozovatelé začali s natáčením „časosběrných dokumentů o kuřácích“, měnili statusy svých podniků na „privátní tabákové kluby“ a podobně. Některým to prošlo a fungují tak dodnes, respektive fungovali by, nebýt pandemie. Klub Cross však narazil. FAMU i její studenti popřeli, že by měli s avizovaným „natáčením“ cokoliv společného, a obecná reakce v sociální bublině, která kluby jako Cross navštěvuje, byla rovněž odmítavá. Plukovník Prymula, tehdy ještě první voják koronaválky, zuřil a veřejnost s ním souhlasila. Klub Cross od pořádání mejdanů maskovaných jako natáčení upustil. Už brzy se však měla nálada ve společnosti začít lámat.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.