nahoru

Těšíte se na televizi Febio?

JAN POTŮČEK 5. dubna 2006 • 01:53

Mezi šesti projekty digitálních televizí, kterým v úterý po roce a půl zdržování udělila Rada pro rozhlasové a televizní vysílání licence, je jasným favoritem televize Febio. Ambiciózní vize Fera Feniče slibuje dobrou podívanou pro aktivního, inteligentního diváka v produktivním věku. Takového, co se na televizi nedívá, protože v ní pro něj nic není nebo na ni nemá čas.


A právě to by mohl být problém. Blíží se doba, kdy pasivní sledování televize vyjde z módy. Už dnes si můžete přehrát hlavní zpravodajské relace všech tří velkých českých televizí na internetu. Nejste tedy závislí na přesně stanoveném vysílacím čase. Stačí se připojit a pustit si, co vás zajímá. Česká televize takhle nabízí ohromné množství vlastních pořadů, a archiv je na síti úplně zdarma. Nova s Primou se omezují jen na několik nejzajímavějších titulů, ale i ony za on line archiv nechtějí platit.
Televize Febio má být konkurencí a protiváhou existujících plnoformátových stanic. Tedy Novy, Primy i prvního programu České televize. Že Febio umí vyrobit zajímavé a divácky atraktivní pořady, není třeba opakovat. Dokáže ale oslovit patřičný počet diváků? Také Febio TV bude závislá na příjmech z reklamy, a ty se počítají podle sledovanosti. Tým okolo Fera Feniče si věří natolik, že by rád dosáhl poloviční sledovanosti Primy. Desetiprocentního podílu na trhu.
Bavíme se o situaci, kdy na trhu nebude jenom Nova, Prima a dva programy České televize (což je nabídka, kterou má většina českých domácností, protože více než tři čtvrtiny domácností chytají televizi na obyčejnou anténu). Kromě nich a Febia diváci naladí dalších pět programů. Vzduchem, na digitální set-top-box a bez dalších poplatků. Desetiprocentní podíl na trhu je hodně – už dnes všechny kabelové, digitální a satelitní programy dohromady ukrajují z koláče sledovanosti maximálně šestiprocentní krajíček.
Přesto bych rád věřil, že se Febiu bude dařit. Když jsem v úterý odpoledne narychlo psal na web DigiZone.cz aktuální článek o udělení digitálních licencí, zařadil jsem pod něj anketu, na kterou z šesti nových televizí se čtenáři nejvíce těší. Právě teď, při psaní tohoto sloupku, se 64 procent ze 125 hlasujících těšilo nejvíce na televizi Febio.
Nehlasoval jsem, ale jsem na tom podobně. Nemám nic proti zpravodajské televizi Z 1, rodinné TV Pohoda, hudebnímu Óčku, plnoformátové TV Barrandov ani regionální síti RTA, ale oproti Febiu bude tato pětice nových digitálních programů jen slabým čajíčkem. Tedy doufám.

JAN POTŮČEK