nahoru

Zazněl, či nezazněl „slavný“ výrok?

Pavel Kovář 10. února 2009 • 13:16

Onen slogan „zatloukat, zatloukat a zatloukat“ při odhalení nevěry prý MUDr. Miroslav Plzák ...

Onen slogan „zatloukat, zatloukat a zatloukat“ při odhalení nevěry prý nikdy neřekl a ani v žádné své knize nenapsal. Ačkoli je mu pravidelně připisován, MUDr. Miroslav Plzák v rozhovoru pro Reflex dokonce prohlásil, že je ochoten vsadit se s kýmkoliv třeba o sto tisíc, že doklad o takovém jeho výroku neexistuje.
„Výrok je mi připisován od doby, kdy jsem kdysi účinkoval se skupinou Fešáci. Mluvilo se o přiznávání — tu manželce, tu policii. Tehdy zaznělo slovo zatloukat, ale od někoho z kapely, ne ode mne,“ objasňoval a dodal: „Nikdy bych nemohl propagovat lež ... Musíme rozlišovat lež a nepravdu. Lež je nepravda, a když ji používám ve svůj prospěch na úkor někoho, dotyčnému ubližuji. Pak je nepravda, a ta neubližuje. Ano, říkal jsem, že když se někdo dopustí nevěry, tak ze žádného zákona, mravního či jiného, není povinen to tomu druhému říct. To je jako byste se podíval někomu do kočárku a řekl: Probůh, to je ale ošklivé dítě, s kým ho máte? To přece neřeknete, a přitom to může být pravda.“
Tolik dr. Plzák, a nyní jedna reakce od čtenářky: „Doktor Plzák svou slavnou větu o zatloukání skutečně vyslovil, a to v Československé televizi, v pořadu, který se jmenoval tuším Televizní klub mladých. Bylo to mezi roky 1985 až 1988. Vzpomínám si na tu větu naprosto přesně, protože mě dost zhnusila. Pokud na ni pan Plzák zapomněl, může jít o ztrátu paměti nebo pozdně probuzený stud, případně obavu z velmi negativního ohlasu u veřejnosti.“
Je fakt, že zejména ženy nikdy moc nepatřily k Plzákovým fanynkám. A asi nemá smysl dělat tady arbitra, spíš je úsměvné konstatovat, jak se takový výrok stane klasickým a hojně citovaným. Avšak jako muž mám skoro až provinilý pocit, že ono „zatloukat, zatloukat, zatloukat“ je ryze mužský, tedy hnusný (jak napsala čtenářka) výrok. Přitom muži se přece dopouštějí nevěry se ženami. Cožpak nevěrnice, když na to přijde, metodu „zatloukat, zatloukat, zatloukat“ nepraktikují?
Další články autora najdete v rubrice GÓLY, FAULY A JINÉ SKOTAČENÍ (Reflex online)Jak to vidíte vy? Zatloukat, nebo nezatloukat? (hlasujte v anketě)

Rozhovor s Miroslavem Plzákem, foto David Kraus

NAHOTA SNIŽUJE SEXUÁLNÍ NÁBOJ, říká Miroslav Plzák v rozhovoru s Pavlem Kovářem (Reflex č. 6/2009)