nahoru

Zrušte stavební úřady!

TOMÁŠ FEŘTEK5. května 2003 • 12:21

Poslední dva týdny jsem v rámci pracovních povinností jezdil po Čechách a sledoval, co jsme za posledních deset let postavili. Z podnikatelského baroka si dělá legraci kdekdo, ale teprve když vidíte dvacet třicet původně docela hezkých míst zmršených touhle šmoulí zástavbou, dojde vám, že nejde o detail.

Jak to, že brněnské okrajové čtvrti z první republiky, nebo pražská Hanspaulka či Střešovice mají dneska punc kultivovaného a luxusního bydlení, architektonický řád a atmosféru? Jak to, že nová satelitní sídla vypadají o několik řádů hůř a zdá se, že i když zarostou zelení, nebude to o moc lepší? Jsou horší architekti? Neumíme si vybrat slušný dům? Co dělají stavební úřady, které mohou mluvit do toho, kde, co a jakým způsobem se postaví?
Byl jsem se podívat i v Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les, kde pan Stanislav Wieser, docela osvícený a poučený úředník, má hlídat, aby nové stavby odpovídaly architektonickému výrazu původní německé architektury a nerušily krajinný ráz. Pan Wieser dělá tuhle práci jedenáct let a dělá ji opravdu s plným nasazením a důsledně. Jenže, když objedete vesnice okolo Karlových Varů, najdete stejnou stavební směs jako kdekoli jinde. Kalifornské domky, bavorské a alpské domky, česká souboudí. Tlak investorů a neustálá nutnost kompromisů nakonec vedou k tomu, že ty nejprůměrnější a nejošklivější domy se stejně prosadí. A úřední dohled má jediný následek - nestojí tu jediný opravdu moderní architektonicky zajímavý dům, protože ten pochopitelně nebude ladit s krajinným rázem a tradiční architekturou a je úředně zamítnut hned na začátku, kdežto řemeslný architekt se přizpůsobí a domaluje, co si úřady vzpomenou. Jenže z mizerného projektu úředním rozhodnutím dobrý projekt nevznikne. Ač jsem v tomhle směru byl ještě nedávno zastáncem uměřené regulace, mám pocit, že jediná reálná možnost je zrušit úřady jako arbitry vkusu a elegance a nechat lidi, ať stavějí, co se jim líbí. Horší to už o moc nebude. Jinou možnost, než doufat, že časem se zkultivujeme podobně, jako to bylo za první republiky, stejně nemáme.

TOMÁŠ FEŘTEK


Kurzy měn
25,800
22,380
29,350
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější