nahoru

Proč je Andrej Babiš ze soudu tak nervózní? Na podmínku zapomeňte, může jít za mříže až na 10 let

Martin Bartkovský 12. září 2022 • 13:20
Proč je Andrej Babiš ze soudu tak nervózní? Na podmínku zapomeňte, může jít za mříže až na 10 let
foto: Blesk:FOTO: Jiří Koťátko / CNC

Velkou mediální smršť předvedl několik dní před začátkem soudního sporu ke kauze dotačního podvodu na farmě Čapí hnízdo jeho hlavní aktér Andrej Babiš. Obžalovaný expremiér řečnil hodinu a půl ve sněmovně. Burácel o polistopadovém kartelu a přirovnával se k obětem politických procesů. Dlouhodobí pozorovatelé opozičního poslance v tom vyčetli jednu věc – Andrej Babiš se bojí. Vždy když je rozrušený, mluví vysokým hlasem, používá slovenské výrazy a neudrží myšlenku. A důvod jeho strachu? Může jít do vězení.

Zvýšenou nervozitu Andreje Babiše způsobilo jméno soudce, který bude jeho kauzu rozhodovat. Jan Šott je totiž člověk, který se rozhodně nebojí politického nátlaku, jak jsme psali v tomto článku. Zatímco státní zástupce Pavel Šaroch navrhl ve své obžalobě Andreji Babišovi a s ním spolu obviněné Janě Nagyové tříletou podmínku a peněžitý trest (10 milionů pro AB a půl milionu pro JN), o vině a trestu rozhoduje soudce. A ten hned na začátku líčení potvrdil, že expremiér hraje o hodně.

Krátce poté, co státní zástupce přednesl celé znění poměrně krátké obžaloby, soudce Jan Šott upozornil oba obžalované: „Upozorňuji na případnou změnu právní kvalifikace u obviněného Ing. Andreje Babiše oproti podané obžalobě. Jednání obviněného by se mohlo potenciálně posuzovat i jako zločin poškození finančních zájmů Evropské unie.“

Fakt, o kterém se dlouho spekulovalo, je tedy skutečností. Podle § 260 trestního zákoníku hrozí obžalovaným za poškození zájmů EU v případě škody velkého rozsahu (což 50 milionů je, i když se to Babiš snažil bagatelizovat) 5 až 10 let odnětí svobody. A to už je pořádný důvod ke strachu, i když jste jeden z nejbohatších lidí v zemi. Babišův advokát Bartončík označil obžalobu za pouhou snůšku hypotéz. Vinu jménem svého klienta zcela odmítl, poukázal na naprostou absenci důkazů.

Andrej Babiš tedy hraje o hodně. Navíc když vezmeme v úvahu, že mu závěry z této kauzy mohou přitížit i v druhé větvi, a to v podvodné reklamě, kterou vrátili po policejním odložení zpět do hry státní zástupci. Expremiérovi bude v příštích dnech tedy pořádně horko a o jeho zmatečné československé proslovy pronášené ublíženou fistulí tak rozhodně nebude nouze. U soudu mu ale nejsou nic platné a soudce Jana Šotta to v úsudku nijak neovlivní. 

Projev Andreje Babiše ve Sněmovně k jeho trestnímu stíhání a soudu:

Video se připravuje ...
Projev Andreje Babiše ve Sněmovně k jeho trestnímu stíhání a souduVIDEO PSP ČR

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.