nahoru

Výborný seriál ČT Pět let: Znásilnil mě a nemůžu se přes to dostat. Chtěla bych to vrátit

Veronika Bednářová 29. září 2022 • 13:10
Video se připravuje ...
Seroš X: Pět let
• video: 

Pět let je webový seriál ČT o dvou lidech pět let po maturitě, kteří se spolu po maturitním plese vyspali, což každý z nich vnímá s odstupem času zcela jinak. Studentka žurnalistiky Tereza (Alžběta Malá) tvrdí, že byla znásilněna, a chce o tom napsat knihu, medik David (Samuel Toman) si není ničeho vědom a od plesu si na tu záležitost nevzpomněl. 

Desetidílný webový seriál České televize Pět let dostal na konci září na 5. ročníku Mezinárodního festivalu seriálů Serial Killer v Brně hned dvě ceny: jednu mezinárodní v oficiální soutěži webových projektů střední a východní Evropy, jednu domácí za nejlepší ženský herecký výkon pro protagonistku Alžbětu Malou.

Koncept seriálu, tedy „jak to vidí on a jak to vidí ona“ či „kdo je agresor a kdo oběť“, není v ničem nový, v zahraničních formátech i různých edukačních videích jsme jej v posledních dvaceti letech viděli mockrát: na Pěti letech je ale kromě ryze českého prostředí cenných několik dalších věcí.

Jednak krystalicky čistá režie Damiána Vondráška, která dokáže srozumitelně vyjádřit pocity, náladu i napětí obou hlavních hrdinů. Jednak ostrý, citlivý a poctivě promyšlený scénář Sáry Zeithammerové, která spolupracovala už na letošním webovém seriálu ČT o středoškolácích TBH. Ta se v sebevědomě strukturované story, oproštěné od jakéhokoli humoru, nesnaží ublíženecky šťourat v minulosti, zajímá ji tady a teď: výsledkem je humánní, katarzní, byť trošku školometsky pedantické dílo. 

Pět let má místy toporné dialogy, kdy se do malého množství slov musí vejít hodně informací, jak by se lidé k sobě měli chovat a nechovají (viz „vyšetřovací“ scéna Davida a jeho snoubenky Emy). V průběhu dílů ale poznáváme postavy i jejich okolí detailněji, tudíž jim i lépe rozumíme. Seriál je navíc vybaven jednoduchými chronologickými flashbacky z maturitního plesu, které na začátku každého dílu poodkryjí kousek z toho „jak to před pěti lety bylo“, čímž se ukazuje, proč se oběti znásilnění často ozývají až po letech a proč jim ani tehdy nevěří ani jejich blízcí.

Určitá autentická zjitřenost současné mladé generace se v Pěti letech velice zajímavě projevuje ve vztahu k rodičům: ti jsou v seriálu vyhořelí, přepracovaní, odevzdaní. Mají pocit, že jejich potomkům se ve finanční bavlnce, kterou jim připravili, musí žít báječně, že musejí dosahovat vynikajících výsledků; opak je pravdou. Když Tereza řekne matce: „Píšu knihu o znásilnění, mami, v osmnácti mě znásilnil jeden kluk,“ dozví se od ní, ať o své zkušenosti proboha mlčí, zakáže jí o tom psát, vždyť „Co tomu řeknou lidi!“.

David, kterému otec pro změnu radí, aby zatloukal, mezitím přichází o snoubenku, pomoc hledá u spolužáka Lukáše, který mu má dosvědčit, že to Tereza na maturitním plese „opravdu chtěla“.

Tereza pak musí odolávat tlaku kamarádek, které jsou často mnohem radikálnější než ona, a radí jí, že si David „zaslouží trest“. Tereza tlačí i sama na sebe, má ambice, ale vlastně neví, jak by se uplatnila ve společnosti, zároveň se nechce mstít… Až zkarikovaný je tlak knižního nakladatelství v podání „woke“ nakladatelky, která Tereze slibuje vydání prvotiny, ale pod pohrůžkou „Chceš, aby ta kniha zapadla?“ klade podmínky, jež mladá autorka plnit nechce…

Modelovou situaci doplňuje i důležitá otázka zveřejnění causy, toho, zda kniha vůbec vyjde. Tereza sama na konci seriálu říká: „Je to můj příběh. Je na mně, jak se rozhodnu s ním naložit.“

Seriál tak nepoukazuje na reálné kulturní války současnosti přímo, pomáhá ale odpovědět, z čeho plynou. Všechny ty nedořešené situace na (nejen) českých vysokých školách pramení z toho, že dosud nebyl zaveden žádný systémový mechanismus, neví se dosud, jak studenty i pedagogy v tomto ohledu vzdělávat, jak jim vše vysvětlit – v tomto ohledu poskytuje Pět let velmi dobrou službu. 

Na velkém plátně brněnského festivalu Serial Killer byly k vidění tři expoziční díly, vy máte od pondělí 26. září možnost zhlédnout seriál na iVysílání ČT, kde je všech deset zhruba patnáctiminutových dílů – celé to trvá jen něco přes dvě hodiny. Kromě hlavní dvojice (Alžběta Malá, Samuel Toman) hrají Pavel Řezníček a Vanda Hybnerová (rodiče Davida), Gabriela Míčová (matka Terezy) či Dana Marková (redaktorka knižního nakladatelství). 

Video se připravuje ...
Teaser k seriálu České televize Pět letVIDEO Česká televize

Veronika BednářováPrezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.