Na evropskou propagandu jsem alergický, tvrdí jeden z nejvlivnějších Čechů v Bruselu | Reflex.cz
nahoru

Na evropskou propagandu jsem alergický, tvrdí jeden z nejvlivnějších Čechů v Bruselu

Lucie Bednárová, info.cz5. února 2019 • 13:50
Karel Barták, bývalý šéf oddělení komunikace na generálním ředitelství Evropské komise pro vzdělávání a kulturu
Karel Barták, bývalý šéf oddělení komunikace na generálním ředitelství Evropské komise pro vzdělávání a kulturu
• foto: 
Repro Strategie (Martin Pinkas)

Není problém chválit Evropskou unii, ale nemělo by jít o propagandu, říká v rozhovoru pro Info.cz jeden z nejvlivnějších Čechů v Evropské unii Karel Barták. „Lidem v projektech, které spolufinancujeme, říkáme, že po nich nechceme, aby chodili po pódiu a mávali evropskou vlajkou jako Bono z U2,“ vysvětluje nyní již bývalý šéf oddělení komunikace na generálním ředitelství Evropské komise pro vzdělávání a kulturu, který se nyní se vrací domů.

Ke konci loňského roku jste odešel z Evropské komise, kde jste na generálním ředitelství pro vzdělávání a kulturu několik let vedl oddělení komunikace a valorizace. V čem spočívala vaše pozice?

Vedl jsem program Kreativní Evropa, který je jedním z nejmenších evropských programů a jako jediný je zasvěcený kultuře. Polovina peněz z jeho rozpočtu směřuje na podporu kinematografie a zbytek tvoří další kulturní sektory od archeologie až po elektronickou hudbu. Spolu s mým týmem jsme se starali, aby se tyto peníze vydaly tím nejlepším možným způsobem.

Odešla legenda skoků na lyžích. Zemřel finský bouřlivák Matti Nykänen

Kolik peněz máte v rozpočtu?

Celkem jde o 1,5 miliardy eur na sedm let. Program je otevřený nejen pro členské země EU, ale i pro kandidátské státy, země Evropského hospodářského prostoru a Evropského sousedství. Je tu tedy celý západní Balkán včetně Kosova a pak také Tunisko, Ukrajina, Gruzie a Arménie.

A co členské státy? Jak ty se staví k navyšování peněz k podobným programům, které by měly v lidech podporovat „evropanství“?

Myslím, že ty s tím nemají velký problém. Dnes představujeme 0,15 % rozpočtu EU a navýšení o 30 % není tak znatelné, nejde tedy o nic, co by je zásadně bolelo. Dále je tu znát, že je tu tendence do toho více zamíchat ty zmiňované evropské hodnoty.

Více o financování kultury z Bruselu si můžete přečíst na Info.cz 

Předchůdci análních kolíků: Rektální rozšiřovače „léčily“ pacienty ještě před 80 lety
Evropská komise, Rada a parlament přehledně. Jaké mají pravomoci a kdo z nich zastupuje…

Lucie Bednárová, info.czVolby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,710
23,080
29,350
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější