Proslulý historik Walter Laqueur: Vystoupí-li Britové z EU, brzy zjistí, že udělali chybu | Reflex.cz
nahoru

Proslulý historik Walter Laqueur: Vystoupí-li Britové z EU, brzy zjistí, že udělali chybu

Jefim Fištejn17. června 2016 • 12:06
Proslulý historik Walter Laqueur: Vystoupí-li Britové z EU, brzy zjistí, že udělali chybu
foto: Profimedia.cz

Evropská unie nebyla příliš úspěšným podnikem, mimo ni však bude situace Velké Británie ještě horší, řekl pro Reflex Walter Laqueur (95), význačný britsko-americký historik a politický komentátor. Mezinárodní renomé získal díly o nacismu, Rusku, studené válce, Blízkém východě a Evropě.

Svou předposlední knihu jste nazval Poslední dny Evropy aneb Epitaf na hrob Starého kontinentu. Opravdu si myslíte, že stav Evropy je tak vážný?

Kniha, o níž mluvíte, vyšla již před čtyřmi nebo pěti lety. V té době mi mnozí vytýkali, že značně přeháním, že situace není až tak dramatická. Nyní, po propuknutí utečenecké krize, pozorujeme opačnou krajnost: stejní lidé tvrdí, že na spadnutí je katastrofa nevídaných rozměrů, ze které není východiska a žádné světlo na konci tunelu. Čili přehání se i tentokrát, jen na opačnou stranu. Můj názor je, že se jedná o krizi, nikoli však o konec. Tak jsem pojmenoval i svou další knihu úvah – Toto není konec. Není to zábavné čtení, ale také to není chiliastické očekávání konce světa. Je třeba hledat průsečík mezi optimismem a pesimismem.

Brexit: Týden před referendem stojí venkovská Anglie proti Londýnu a Keltům

Jak podle vás dopadne referendum o setrvání Velké Británie v Evropské unii? Přežije Unie případný Brexit, anebo po něm nastartuje radikální reformu?

Neumím hádat z křišťálové koule. Až doteď byly síly rozloženy půl na půl a za této situace je možný libovolný odhad. Dobře víme, že Evropská unie nebyla příliš úspěšným a jasnozřivě založeným podnikem. Mimo ni však bude situace Velké Británie ještě horší a během poměrně krátké doby Britové zjistí, že podporou Brexitu udělali chybu. Vrátit se do lůna Unie však vůbec nebude jednoduché a vystřízlivění může bolet. Kocovina je vždy bolestivá, stejně tak, jako je nesnadné uznat chybu. Je smutné, že nejen v Británii, ale všude v Evropě, kupříkladu v Holandsku, ovšem i jinde, narůstá pocit nespokojenosti se současným stavem věcí. Bruselské struktury před tím zavírají oči a nepodnikají nic, co by nespokojenost mohlo utlumit – kupříkladu nesnižují rozsah svých kompetencí a privilegií, neomezují své zasahování do věcí, které jim nepřísluší. Neschopnost reformovat se – to je také omyl, a neméně závažný než odchod. Samozřejmě i bez Unie život poběží dál, třeba tak, jak běží v Latinské Americe, kde každá země vystupuje jen za sebe. Ale kdo by bral vážně Latinskou Ameriku? Po nějakou dobu Evropa hrála důležitou roli v mezinárodních vztazích a upadnout do bezvýznamnosti by pro ni bylo těžkou ranou.

Britský prozaik Stephen Clarke: Kdyby Kafka žil, zaručeně by pracoval v Evropském …

Walter Laqueur

Narodil se v roce 1921 v dnešní polské Wroclawi v židovské rodině. Před pogromy v roce 1938 emigroval do Palestiny, vystudoval Hebrejskou univerzitu v Jeruzalémě.  Po válce se vrátil do Evropy, v Londýně založil vlivný Journal of Contemporary History a vedl Wienerovu knihovnu, později působil v Centru pro strategická a mezinárodní studia ve Washingtonu. U nás mu vyšly knihy Humanistická Evropa nebo islamistická Eurábie, Měnící se tvář antisemitismu či Putin a putinismus.

Celý rozhovor s Walterem Laqueurem si budete moci přečíst v některém z nejbližších vydání tištěného Reflexu.

Jiří Grygar: Pokud EU opustíme, bude to státní i národní sebevraždaKlíčová slova: brexit, czexit, evropská unie


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Babiš v důsledku demonstrace na Letné definitivně ztratil autoritu
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne
PREMIUM X Nejmladší z „chvilkařů“: Kdo je Kryštof Zapletal, jeden z hlavních organizátorů demonstrace na Letné?

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější