Jiří Grygar

Jiří Grygar Zdroj: Nguyen Phuong Thao

Jiří Grygar: Pokud EU opustíme, bude to státní i národní sebevražda

Hlasování o setrvání Británie v EU se blíží. Reflex v této souvislosti vyhlásil referendum nanečisto. Oslovili jsme několik osobností veřejného života, jaký je jejich postoj k členství České republiky v EU a zda máme i nadále zůstat členským státem. Podle astrofyzika Jiřího Grygara má ČR v Unii setrvat a naopak se snažit svůj vliv posilovat.

Podle mého názoru by Česko mělo energicky podporovat své členství v EU, bez ohledu na to, jak se rozhodnou v referendu Britové. Pokud Britové z EU vystoupí, tak na to v mnoha směrech doplatí, a přirozeně to bude ztráta i pro ostatní členské státy EU. Británie ovšem ty ztráty přežije, protože jde o evropskou mocnost a finanční pevnost, která má navíc výborné zázemí svých prvotřídních univerzit, na kterých mimochodem studuje více cizinců než Britů, a Británie na tom průběžně silně vydělává.

Mrzí mne, že mnoho našich občanů vidí v EU jakéhosi poručníka a vůbec nechápe, že si svým brbláním a spíše kverulantstvím podřezávají větev, na které se nám ve skutečnosti tak dobře sedí. Kam se totiž podíváme, tak vidíme blahodárný vliv evropských dotací, pokud jsme je ovšem dovedně nezašantročili a nevyplýtvali vlastní nestydatostí.

I mnozí čeští politici dělají všechno proto, aby nás důležité státy EU považovaly za černého pasažéra, který se jen levně veze, a vůbec ho nenapadne něco pro EU iniciativně udělat. Nejsme přece ani protektorát ani kolonie EU; máme své zastoupení v orgánech a institucích EU, a naší ctižádostí by mělo být v této klíčově důležité instituci zazářit. Je to nesrovnatelně důležitější, než vyniknout ve fotbale či hokeji.

Česko má méně obyvatel než mnohá světová velkoměsta, a přesto si myslím, že máme dostatek osobností, které by nás mohly a uměly v orgánech EU pozitivně zastupovat. Naše geopolitické postavení na křižovatce Evropy má klíčový význam pro naši budoucnost, budeme-li působit jako svorník evropské stavby pro půl miliardu obyvatel. Má však také své riziko, že pokud EU vlastní nesvorností opustíme, bude to státní a posléze i národní sebevražda.