Jiří Grygar: Pokud EU opustíme, bude to státní i národní sebevražda | Reflex.cz
nahoru

Jiří Grygar: Pokud EU opustíme, bude to státní i národní sebevražda

Jiří Grygar13. června 2016 • 09:00
Jiří Grygar
Jiří Grygar
• foto: 
Nguyen Phuong Thao

Hlasování o setrvání Británie v EU se blíží. Reflex v této souvislosti vyhlásil referendum nanečisto. Oslovili jsme několik osobností veřejného života, jaký je jejich postoj k členství České republiky v EU a zda máme i nadále zůstat členským státem. Podle astrofyzika Jiřího Grygara má ČR v Unii setrvat a naopak se snažit svůj vliv posilovat.

Podle mého názoru by Česko mělo energicky podporovat své členství v EU, bez ohledu na to, jak se rozhodnou v referendu Britové. Pokud Britové z EU vystoupí, tak na to v mnoha směrech doplatí, a přirozeně to bude ztráta i pro ostatní členské státy EU. Británie ovšem ty ztráty přežije, protože jde o evropskou mocnost a finanční pevnost, která má navíc výborné zázemí svých prvotřídních univerzit, na kterých mimochodem studuje více cizinců než Britů, a Británie na tom průběžně silně vydělává.

Jan Chvojka: Šest důvodů pro setrvání Česka v Evropské unii
Jan Chvojka 8. června 2016 • 15:36

Jan Chvojka: Šest důvodů pro setrvání Česka v Evropské unii

Mrzí mne, že mnoho našich občanů vidí v EU jakéhosi poručníka a vůbec nechápe, že si svým brbláním a spíše kverulantstvím podřezávají větev, na které se nám ve skutečnosti tak dobře sedí. Kam se totiž podíváme, tak vidíme blahodárný vliv evropských dotací, pokud jsme je ovšem dovedně nezašantročili a nevyplýtvali vlastní nestydatostí.

Petr Mach: Šest důvodů pro vystoupení Česka z Evropské unie

I mnozí čeští politici dělají všechno proto, aby nás důležité státy EU považovaly za černého pasažéra, který se jen levně veze, a vůbec ho nenapadne něco pro EU iniciativně udělat. Nejsme přece ani protektorát ani kolonie EU; máme své zastoupení v orgánech a institucích EU, a naší ctižádostí by mělo být v této klíčově důležité instituci zazářit. Je to nesrovnatelně důležitější, než vyniknout ve fotbale či hokeji.

Euroskeptik Farage exkluzivně pro Reflex: Lidi už mají EU po krk
Andrea Holopová 7. června 2016 • 17:16

Euroskeptik Farage exkluzivně pro Reflex: Lidi už mají EU po krk

Česko má méně obyvatel než mnohá světová velkoměsta, a přesto si myslím, že máme dostatek osobností, které by nás mohly a uměly v orgánech EU pozitivně zastupovat. Naše geopolitické postavení na křižovatce Evropy má klíčový význam pro naši budoucnost, budeme-li působit jako svorník evropské stavby pro půl miliardu obyvatel. Má však také své riziko, že pokud EU vlastní nesvorností opustíme, bude to státní a posléze i národní sebevražda.

Anketa
Chcete, aby Česká republika byla i nadále členem Evropské unie, nebo aby z Evropské unie vystoupila?
Zůstat členem EU
20.4%
9181
Vystoupit z EU
79.6%
35720
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější