Marine Le Penová

Marine Le Penová Zdroj: profimedia.cz

Výsledky francouzských voleb mají s xenofobií málo společného, říká novinář Šmíd

Zpravodaj Českého rozhlasu v Paříži Jan Šmíd vysvětluje výsledky regionálních voleb ve Francii. „Velké strany líčily Národní frontu jako ďábla, samy nenabídly nic.“

Jak hodnotíte výsledky regionálních voleb?

„Překvapují mě komentáře některých českých analytiků, kteří tvrdí, že třetina Francouzů je xenofobních. Nebo to, že výsledky voleb souvisí takřka výhradně s pařížskými atentáty. Důvody proč Národní fronta vyhrála, jsou hlubší a souvisejí i s ekonomickou situací, rostoucí nezaměstnaností, bezpečností a nespokojeností se dvěma hlavními stranami. 

Ty postavily svou předvolební kampaň na zdůrazňování toho, proč Národní frontu nevolit a vůbec líčení, jak velký je to ďábel. Zato jsem nikde neslyšel, proč volit právě socialisty nebo Sarkozyho republikány a myslím, že tahle posedlost Národní frontou byla naopak jedním z důvodů, proč Francouzi obě tradiční strany nevolili.“

A další důvody?

„Samozřejmě dalším důvodem je to, co se v posledních měsících odehrává v Evropské unii. Od začátku roku přišlo jen do Německa milion imigrantů. Francie nejdřív slíbila, že uprchlíky také přijme, ale teď dává trochu zpátečku s tím, že nelze přijmout imigranty všechny.  Marine Le Penová tuhle nejistotu podchytila. Ve svém regionu chce zrušit mezinárodní pomoc, jednoduše tvrdí: Žádné peníze do Senegalu, ale do dětských nemocnic! Sever Francie na to slyší.“

Je teď Národní fronta přijatelnější pro středové voliče?

„Voliči Národní fronty to pořád není žádná pražská kavárna. Je to krajně pravicová strana ale volí ji i sociálně slabší Francouzi.  Marine Le Penová nepochybně přijatelnější pro větší počet voličů poté, co se distancovala od rasistických a antisemitských prohlášení svého otce a zmírnila svou rétoriku. Pořád chce vystoupit z eurozóny, ale zdůrazňuje, že takový krok by musel schválit parlament a měl by to být pozvolnější proces, který zabere jeden nebo dva roky. Udělala z NF volitelnou stranu.  A Francouzi zároveň vidí velké části své země, kde se integrace cizinců opravdu nedaří. Jsou zejména na severu a na jihu, kde Národní fronta přirozeně slavila největší úspěch.“

Jak vidíte druhé kolo voleb?

„Národní fronta vyhrála v šesti regionech ze třinácti. Ale nemyslím, že nakonec získá víc než jeden region. Ten severní, kde kandiduje Marine Le Penová.“

Proč?

„Hlas pro Národní frontu je pořád hlasem protestním. Lidé dávají najevo, že se jim něco nelíbí. Národní fronta nikdy nic nevedla. Skutečně nebezpečná bude velkým stranám, až bude mít nějaký ekonomický program a bude mít experty na domácí i zahraniční politiku.  Dnes nikoho takového  nemá, nenabízí jinou cestu.  A voliči to vědí a nikdy ji nesvěří mandát k řízení země, protože neskýtá záruku, že může být reálnou alternativou. Ano, je symbolem nespokojenosti, strachu, nejistoty nebo pocitu ohrožení. Vzkazem, který voliči posílají velkým stranám.“

To co říkáte, platí i s ohledem na prezidentské volby?

„Prezidentské volby jsou za rok a půl, to je poměrně dlouhá doba a mnohé se může změnit. Přesto si troufám říct, že Marine Le Penová se dostane do druhého kola a v něm prohraje. A je úplně jedno proti komu bude stát. Jestli bude její soupeř socialista nebo republikán. Francouzi ji důvěru nedají. Nechtějí, aby skutečně vládla – z důvodů o nichž jsem mluvil. Zároveň ale v prvním kole protestují proti politice dvou velkých stran. S žádnou xenofobií to nemá nic společného. Takže výsledky prvního kola regionálních voleb je třeba brát s rezervou a ne tlouct na poplach, že Francouzi jsou xenofobní.“