nahoru
Premium Reportáže

Klub rváčů aneb Pohled do krvavého světa novodobých gladiátorů

Adéla Knapová 26. srpna 2019 • 09:00
Klub rváčů aneb Pohled do krvavého světa novodobých gladiátorů
foto: Profimedia.cz

Před několika lety jsem absolvovala tréninky i zápasy s bijci, kteří se rvou do krve v klecích. Dodnes tak úplně nevím, co si o nich myslet.

Obava o jejich životy a zdraví se přetahovala s tou­hou vidět je vyhrát, vidět je překonat své hranice. A pak jen rychle odvrátit zrak, když jim odletí z těla výdech plný slin smíchaných s krví a dopadne do první řady na nažehlenou ko­šili obtloustlého muže, jemuž na koleně odpočívá pěstěná ruka s růžovými gelovými nehty mladinké společnice.

Je jen pochopitelné, že se kolem zápasů MMA točí kontroverzní lidé typu Iva Rittiga a Jaroslava Starky. Vysílá se tím jasný signál – sice nejsem sám zápasník, ale patřím do stejného klubu, dejte si na mě pozor.

Pocit strachu

Bylo nepříjemné a svým způsobem bolestivé vidět zápasníky přijímat neuvěřitelně brutální rány; vidět tak zblízka skutečnou bolest a krev, pot a sliny a zase bolest.

Hlavně o ní to je. O jejím zvládnutí a potlačení skrze její přijetí. A pak také o strachu. O jeho překonání.

Podívejte se na rozhovor s Karlosem Vémolou v Prostoru X >>>

Strach je drží při životě. Strach je žene dál. Strach přetavený v čistý adrenalin a touhu dokázat sobě a světu, že je možné se tomu/jim/všemu postavit čelem a tělem. Do posledního vyraženého dechu, zlomeného žebra či zápěstní kůstky, do posledního chvístance krve.

I ti největší a dnes nejslavnější zápasníci MMA cítí před zápasem strach, prozrazují to jejich zaťaté a nervozitou, nedočkavostí skřípající čelisti, když rádobypovzneseně a furiantsky vykřikují provokativní vtípky do mikrofonu, urážejí a hecují soupeře, dostávají publikum do varu, hrají svou roli. Třetím hráčem při zápase jsou totiž diváci – zápas musí někdo sledovat, jde o to, bít se před lidmi.

Zvíře v nás

 

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.