nahoru
Premium Reportáže

Youtubeři kontra Putin: Poslední svobodný mediální obsah v Rusku. Kdo jsou jeho tvůrci?

Kryštof Pavelka 17. července 2022 • 07:00
Poslední svobodný mediální obsah v Rusku a jeho mladí tvůrci
Poslední svobodný mediální obsah v Rusku a jeho mladí tvůrci
• foto: 
Youtube

„Země, ve které jsem vyrostl, už neexistuje. A co je horší, neexistuje naděje na změnu. Narodil jsem se v Čeljabinsku roku 1998 a jako malý kluk jsem si dlouho myslel, že slova Putin a prezident jsou synonyma. Ukázalo se, že jsem vlastně měl pravdu.” To jsou slova Rusa Romana Abalina, jenž se snaží kritizovat Putina, což vládní moc nese těžce.

Čtyřiadvacetiletý Roman Abalin na YouTube provozuje kanál NFKRZ s miliónem odběratelů. Kanál na největším videoportálu světa založil už před dvanácti lety a dlouho na něj umisťoval běžný obsah. Svým odběratelům velmi slušnou angličtinou prezentoval nejrůznější témata o životě v Rusku: jak to vypadá v běžné nemocnici, jak se cestuje systémem veřejné dopravy či zda se hamburgery v ruském McDonald’s nějak liší od západních standardů. Přesto se Abalin nevyhýbal ani politickým tématům: natočil například video o skupině Pussy Riot, opakovaně se kriticky vyjadřoval k Putinovu režimu. Represím podle vlastních slov nikdy nečelil. Patrně i proto, že jeho anglicky mluvená videa byla určena primárně publiku vně Ruska.

Učte se nenávidět

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.