nahoru

Když se Gandalf provdá za Víta Rakušana: Fanfiction aneb Literatura od fanoušků pro fanoušky

Kryštof Pavelka 2. ledna 2022 • 15:00
Když se Gandalf provdá za Víta Rakušana: Fanfiction aneb Literatura od fanoušků pro fanoušky
foto: Archív Reflexu

Draco se ke mně naklonil extra blízko, měl goticky červený oči, pak mě začal lýbat a já si sundala potprsenku a pak už jsme na to vlítli a on mi tu svou věc strčil vy-víte-kam. Jenže najednou se za náma ze zapovězenýho Lesa ozvalo: „Co to tu děláte, zmrdi.“ BYL TO bRUMBÁL!!!

Předchozí řádky, včetně specifické gramatiky, interpunkce a užívání velkých a malých písmen, jsou českým překladem díla s názvem My Immortal, dnes už kultovní součásti internetové mytologie. O identitě autora, respektive autorky, se dodnes spekuluje stejně jako o tom, zda text sestávající ze čtyřiceti kapitol a mezi lety 2006 a 2007 postupně nahrávaný na server Fanfiction.net je dílem mimořádně netalentovaného ­autora, nebo naopak geniálního trolla.

Shakespeare a Star trek

Fanfiction je celosvětový fenomén s desítkami miliónů aktivních účastníků a píšou ji především ženy. My Immortal, dílo, ve kterém se s naprostou neúctou ke zdrojovému materiálu, tedy knižní sérii o Harrym Potterovi, prohánějí obskurní postavy a zažívají příhody, jež ignorují dějovou logiku i příčetnou větnou stavbu, každopádně platí za nejhorší fanfiction všech dob. Což je solidní výkon vzhledem k tomu, jak rozšířeným fenoménem psaní fanouškovských fikcí je. Co ale vlastně je fanfiction?

 

Premium

Přečtěte si článek s předplatným Premium Plus

Získejte neomezený přístup na devět různých služeb včetně Reflex.cz
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.