nahoru

168 hodin a 168 minut pod hladinou: Jedinečný projekt Hydronaut simuloval pod vodou pobyt ve vesmíru

Martin Bartkovský29. září 2020 • 09:20
Konstruktér stanice Hydronaut a potápěč Matyáš Šanda v Podcastu Reflexu
• video: 
Petr Vagner

„Ty jsi blázen!“ To je věta, kterou asi slyšel Matyáš Šanda ve svém životě mnohokrát. Poprvé poté, co řekl, že by chtěl být kosmonautem. Podruhé, když oznámil, že postaví v Česku vesmírnou stanici Hydronaut. Potřetí, když ji postavil. A počtvrté, když ji spouštěl pod vodu v lomu v obci Jesenný a v desetimetrové hloubce chtěl strávit spolu se svým parťákem týden a simulovat pobyt v kosmické lodi. V momentě, kdy se o 168 hodin a 168 minut později vynořil, už mu nikdo blázne neříká.

Je pátek 21. srpna kolem sedmé večer a vodu v lomu u obce Jesenný čeří bubliny. Krátce poté se z nich vynoří na hladinu dvojice potápěčů. Nejprve na sebe ukážou gestem, že je všechno O.K., a poté si plácnou. V tu chvíli už jim tleská celá vesnice. Matyáš Šanda a František Harant to dokázali. Po sedmi dnech ve stanici Hydronaut se stali držiteli českého rekordu v pobytu pod vodní hladinou. To je prozatímní konec příběhu, pro jehož pochopení se musíme vrátit o celých dvanáct let zpátky. A dost možná ještě dál.

Potápěči bez moře

V roce 1986 spouští Američané do moře nedaleko Floridy podmořskou stanici Aquarius a chystají se na ní simulovat podmínky pobytu na kosmické lodi a ve vesmíru. Tentýž rok dostává desetiletý Matyáš Šanda knihu Potápěči bez moře, která pojednává o obdobných pokusech v 60. letech v ČSSR. Tehdy ještě netuší, že kniha ovlivní celou jeho životní dráhu. „Ty příběhy mi jako dítěti naprosto učarovaly. Tehdy lidé trávili v lomu ve Svobodných Heřmanicích na Ostravsku desítky hodin pod vodou v zatopené kabině s názvem Permon. Pak se s tím u nás přestalo. A já se s těmi lidmi nakonec setkal při vývoji Hydronautu,“ popisuje důležitý životní moment Matyáš Šanda.

Premium

Přečtěte si pokračování článku s předplatným Premium

Získejte neomezený přístup již od 49 Kč měsíčně
Diskuse ke článku