nahoru

Lidi se na mýto v Praze těší, jsem i pro uzavření centra, proinvestovali jsme jen třetinu peněz, přiznává primátor

Čestmír Strakatý13. ledna 2020 • 06:00
Prostor X: Rozhovor se Zdeňkem Hřibem
• video: 
Prostor X

Ať mě Čína klidně odposlouchává, nemám co skrývat, vliv Home creditu je ale překročení linie, říká pražský primátor Zdeněk Hřib. Chce pro hlavní město zajistit stabilní vládu a spory s koaličními partnery urovnat v dohodovacím řízení. Přiznává přitom, že Praha loni proinvestovala jen asi třetinu peněz, které byly na investice určené. Odmítá ale, že by Praha stagnovala. Taky se chce zlepšit v komunikaci s partnery, aby nebyl vnímaný jako arogantní.

Mělo se to stát už dávno, říká o omezení průjezdu aut pražskou Malou stranou Hřib. Mělo to prý být spojené s otevřením komplexu Blanka. Pro uzavření je i teď, tedy pokud zlepšení pro Malou Stranu a okolí potvrdí analýzy. Půjde ale zřejmě až o otázku pro další volby. Nevyhnutelné je prý taky zavedení mýta pro vjezd do centra. Město si nechává zpracovat analýzu, jak ho zavést a dopravu ve městě zklidnit. Řada lidí se podle primátora na mýto v Praze těší.

Hřib zdůrazňuje stavbu metra D jako klíčovou investici, která se dala do pohybu. Jinak jsou v investicích výrazné mezery, které jdou podle Hřiba hlavně za jeho koaličními partnery. Chce fungování zakázek zlepšit a jednat o nápravě taky s kolegy z Prahy sobě a Spojených sil pro Prahu. TOP 09 (součást Spojených sil pro Prahu) sama přitom stav investic kritizuje.

Hřib odmítá, že by se místo problémům Prahy věnoval zahraniční politice. Sám podporuje Tibet a je naladěn protičínsky, v radě byl prý ale jen jeden z hlasů, když se rozhodovalo o partnerské smlouvě s Pekingem. Tlak teď cítí, ale příliš ho neřeší. Jako větší problém vnímá působení firmy Home credit na pražské opoziční zastupitele. Hřib chce také zveřejnit audit o střetu zájmů Andreje Babiše. Teď čeká na odpověď z Evropské komise a pak uvidí, jestli ho zveřejní i tehdy, pokud bude jeho žádost odmítnuta.

Jak by se mohl změnit systém parkování v Praze? Proč se Praze nedaří víc investovat? Jak by Zdeněk Hřib změnil dopravu v Praze? Vyřeší problémy záchytná parkoviště? Jak chce urovnat problémy s koaličními partnery? A jaký tlak cítí kvůli svým krokům proti Číně?

Na další zajímavé rozhovory se podívejte zde  >>>

Diskuse ke článku