Režisér Trojan: Babišovy peníze nechci, poflusal bych se. Buzeruje lidi a vydělávají jen bohatí, uvědomte si to | Reflex.cz
nahoru

Režisér Trojan: Babišovy peníze nechci, poflusal bych se. Buzeruje lidi a vydělávají jen bohatí, uvědomte si to

Čestmír Strakatý30. ledna 2019 • 06:00
Prostor X: Rozhovor s Ondřejem Trojanem
• video: 
Prostor X

Toman je nepříjemný příběh člověka, jehož charakter okrájela politická mašinérie. Podle režiséra a producenta Ondřeje Trojana ale platí i dnes. Podobných psychopatických osobností totiž vidí v nejvyšších špičkách politiky dost. Jejich nejzrůdnější vlastností je prý to, že věří vlastním lžím. Podle Trojana se teď sice máme líp, ale ve skutečnosti vydělávají jen ti bohatí. Ministerstvo financí zavádí buzerační praktiky a my projídáme peníze, které bychom měli střádat. Trojan totiž míní, že se blíží ekonomická apokalypsa.

Režisér chce, aby si na Tomana udělali diváci názor sami. Většina rodiny mu zemřela v koncentračním táboře, on ale i tak obchodoval s neštěstím uprchlíků. V Izraeli je přitom vnímaný jako někdo, kdo se zásadně zasadil o vznik tamního státu. Film je komplikovaný, ale podle Trojana diváky baví. 95 tisíc diváků bere jako úspěch a je spokojený, na filmu nakonec neprodělal.

V posledních letech se ale podle Trojana objevilo hodně historických filmů, které se navzájem vykrádaly a oslabovaly. Bylo jich prostě moc. Klade to za vinu České televizi a Státnímu fondu kinematografie, které by se prý měly zasadit o větší pestrost. Český film se podle Trojana plácá ode zdi ke zdi a chybí to, co nazývá bijáky. Velké, silné herecké příběhy.

Charanzová: S Babišem jsem v úzkém kontaktu, obdivuju jeho pracovitost. Ve střetu zájmů…

Trojan míní, že filmové osobnosti mají právo vyjadřovat se k politickému dění. Je to podle něj přirozené, i když to může být kontraproduktivní. Sám ostře kritizuje prezidenta i premiéra. Tvrdí, že peníze od Andreje Babiše nechce. Nejde prý o nenávist, ale o princip, premiér totiž demoralizuje společnost. Zmiňuje buzerační nástroje ministerstva financí, které údajně otravují lidi a stojí zbytečné peníze.

Podle Trojana žijeme trochu v iluzi, když si myslíme, že se máme výrazně lépe než dřív. Rostou platy, ale i náklady a lidé by si prý měli uvědomit, že ve výsledku vydělají jen ti nejbohatší. Lidé přitom o ekonomických problémech nechtějí slyšet, i proto to téma nereflektuje film. Prostě to od sebe odstrkávají.

Proč jsou podle Ondřeje Trojana poslední dva čeští prezidenti až deprivanti? Čím je dnes jeho film Toman aktuální? Jaké tlaky jsou na filmaře? A o čem bude jeho příští film, ve kterém se sejde se svým bratrem Ivanem?

Architekt Gebrian: Z Babišových slov mrazilo, jsou důležitější věci než peníze,…
Exposlanec ANO Komárek: Babiše jsem poznal. Je výkonný a metody má tvrdé, musí ho…
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,710
23,080
29,360
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější