Video placeholde

Středula: Jako prezident chci navázat na Havla i Zemana, ale budu aktivnější, oslovit můžu všechny voliče

„Jsem kandidát, který hájí zájmy zaměstnanců, a myslím si, že to je zcela fér,“ říká Josef Středula, který fakt, že ze své pozice předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů vyjednává o platech nebo pracovních podmínkách a zároveň se chce stát příštím prezidentem, jako střet zájmu nevnímá. Každý adept vykonává předtím, než vstoupí do boje o Hrad nějaké povolání, kdyby měli mít všichni stejnou startovní čáru, museli by se potkat na úřadu práce. Zájmy občanů by bránil i v čele státu, protože Česká republika si dost neváží vlastních lidí. Ostatně jiný než aktivní přístup od něj očekávat nelze, v tomto ohledu by byl angažovanější než Miloš Zeman a věří, že s vládou by našel společnou řeč.

Vymezovat se vůči bývalým prezidentům Josef Středula nechce. Lepší je podle něj hledat pozitiva než negativa, a tak by navazoval na to, co se jeho potencionálním předchůdcům v uplynulých třiatřiceti letech podařilo. „Každý prezident České republiky po roce 1989 si myslím, že taky udělal něco hodně dobrého. A já bych rád to dobré z toho jenom vytáhl. Jsou to tři věci, u každého jedna. Václav Havel ukázal Českou republiku světu jako místo, kde budeme hájit lidská práva a budeme zastánci humanismu. Václav Klaus otevřel brány pro podnikatele a doprovázel je na cestách po světě, aby ukázal, co oni umí, co dovedou a aby podpořil prodej těch produktů, které vymýšlejí a připravují české ruce a české hlavy. A Miloš Zeman v tom zejména prvním období udělal to, že se rozjel po České republice a začal mluvit daleko výrazněji než jeho předchůdci s občany České republiky. Mně by se líbilo, kdyby se toto všechno spojilo v jednom výkonu jednoho prezidenta,“ přibližuje své záměry předseda Českomoravské konfederace odborových svazů.

Zda bude mít v budoucnu příležitost humanisticko-podnikatelsko-občanské tendence rozvíjet, bude záležet i na tom, zda se mu podaří sehnat dostatek peněz od sponzorů, ze kterých zaplatí svou kampaň. V den rozhovoru přitom disponoval na svém transparentním účtu částkou 25 800 Kč, která ho ale nijak neznepokojuje. „Zatím jsou to spíš menší dárci, kteří mají zájem, a věřím, že se to všechno ještě obrátí v dobré a že bude dostatek finančních prostředků. Zatím ten zájem o podpisy je poměrně velký, na to nepotřebujete žádné obrovité obnosy finančních prostředků. Samozřejmě úplně jiná situace je potom s následnou kampaní,“ přiznává Středula, jehož cílem je oslovit všechny voliče. „Já si myslím, že mám tu možnost, ale také schopnost oslovit i voliče středové a věřím tomu, že i voliče liberální a pravicové, protože volba prezidenta republiky má primárně dvě kola, pokud není zvolen v kole prvním a pokud bude v kole druhém, je Josef Středula schopen oslovit daleko širší pole voličů a rozhodně to nejsou jen voliči Andrej Babiše například,“ dodává.

Proč se rozhodl kandidovat? Koho by si v případě výhry v prezidentských volbách vzal s sebou na Hrad? Jakým způsobem by úřad hlavy státu zastával? Plánují odbory přejít ze stávkové pohotovosti do stávky? A jaké jsou jeho vazby na Rusko a Čínu, o kterých se v souvislosti s jeho spolupracovníky mluvilo? Odpovědi předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů a prezidentského kandidáta Josefa Středuly si poslechněte v Prostoru X.