nahoru

Prostor X

Viroložka: Očkovat se musí všichni, lockdown měl být do ledna, antigenní testy před Vánoci jsou velké nebezpečí

Čestmír Strakatý 23. prosince 2020 • 06:00
Video se připravuje ...
Prostor X: Rozhovor s Ruth Tachezy
• video: 
Prostor X

Dát antigenní testy zdarma všem lidem před Vánocemi je velké nebezpečí, varuje viroložka Ruth Tachezy z Přírodovědecké fakulty UK. Lidi bez příznaků totiž neodhalí a dají jim falešný pocit bezpečí. Tachezy taky argumentuje pro očkování, co nejdřív a nejrychleji. Vakcína je podle ní bezpečná a vedlejší účinky zanedbatelné. Nové mutace koronaviru se Tachezy příliš neobává. Na účinnost vakcíny by vliv mít neměla, i když je pravda, že zvýší reprodukční číslo viru.

Otevřít školy byla velká chyba, měly zůstat zavřené do ledna, stejně jako obchody a restaurace, míní Ruth Tachezy. Při vysokém procentu pozitivity testů to totiž bylo riziko, které se též potvrdilo. Při delším lockdownu bychom na tom bývali byli v lednu výrazně lépe, s menšími ekonomickými ztrátami. Teď jsme ale ve velmi nebezpečné situaci a čeká nás další růst nemoci. Tachezy mrzí hlavně to, že to znovu odnesou nemocnice a zdravotníci.

Tachezy ostře varuje před plošným používáním antigenních testů, zejména teď před Vánocemi. Bezpříznakové jedince podle ní testy většinou neodhalí, podle studií je jejich přesnost v tomto případě mezi 0 a 30 %. Negativní test má navíc platnost jen 12 hodin, pokud předtím člověk nebyl několik dní v karanténě. Tachezi tak upozorňuje, že by lidé neměli propadat falešnému pocitu bezpečí, že jsou s negativním antigenním testem jistě zdraví. Vánoční setkávání s příbuznými by měli oželet, případně dodržovat opatření, například mít nasazené respirátory.

Je třeba proočkovat 80 % obyvatelstva, říká Tachezy. Jen pak se podle ní můžeme zbavit všech protiepidemických opatření a s covidem přestanou umírat lidé. Očkování je přitom jediná cesta. Tachezy tvrdí, že vakcína je bezpečná a zrychlené schvalování bylo riziko jen pro farmaceutické firmy, případně dobrovolníky. Do jisté míry může být i bezpečnější, než obvykle.

Dlouhodobé vedlejší účinky podle Tachezy můžou být jen v jednotkách z milionu očkovaných. To, co zachytáváme teď, jsou přitom běžné reakce. Viroložka míní, že očkovat se musí všichni, včetně mladých a starých, protože i ti můžou mít těžší průběh nemoci a nemoc šířit. Časem bude podle ní vakcína vhodná i pro děti. Znepokojuje ji ale nepřipravenost Česka na očkování, zejména malá informovanost lékařů i veřejnosti.

Jaký vliv má nová mutace koronaviru na jeho infekčnost? Proč je třeba očkovat i zdravé? V čem je riziko antigenních testů? A jaký je podle Ruth Tachezy náš výhled pro další týdny a měsíce?

Na další zajímavé rozhovory se podívejte zde  >>>

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.