Video placeholde

Zaorálek: Nesnáším ty, co vstávají ve čtvrt na pět, měli by se vyspat. Lidem chci pomoct, ale stát to komplikuje

Lidem jde o živobytí, chápu jejich naštvání, říká ministr kultury Lubomír Zaorálek /ČSSD/. Chce jednat o rozšíření pomoci umělcům a živé kultuře i v ziskovém sektoru a přiznává, že současná situace není dostatečná. Problém je podle něj i v byrokracii a nedůvěře, tedy ze strany státu směrem k těm, kteří by mohli peníze dostat. Teď bude jednat s ministrem Havlíčkem, jehož pracovní návyky nepřímo kritizuje.

Podle Zaorálka je ve hře rozšíření programu COVID-KULTURA tak, aby na něj dosáhlo větší množství umělců a podnikatelů v kultuře. Chtěl by pomoci třeba i klubům a koncertním sálům. Po demonstraci, kde na něj lidé reagovali poměrně ostře, se sešel s organizátory a teď slibuje, že se bude snažit prosadit víc pomoci. Zároveň ale přiznává, že třeba prodloužení Pětadvacítky pro oblast kultury je složité.

Česko je v povolování kulturních akcí daleko liberálnější než okolní země, tvrdí Zaorálek. Dává příklad Německa, které ale zároveň na pomoc kultuře poskytuje mnohonásobně víc peněz. Podle Zaorálka je to i pro to, že to tam jde prostě jednodušeji. Problém Česka je ve fungování státu, který neumí peníze rozdělit, ale i v lidech, kteří by mohli podvádět. Lidé, kteří pomoc chtějí, musí státu svou nouzi prokazovat, což celou věc komplikuje. Podle Zaorálka to tu teď ale jinak nejde.

S výrazným rozvolněním opatření, třeba povolením akcí nad tisíc osob, se v dohledné době počítat nedá. Zaorálek ale slibuje, že už se nebude opakovat situace z Moravskoslezkého kraje, kde se zavedla přísná omezení z hodiny na hodinu. V diskuzi o fungování vlády kritizuje zvyky některých svých kolegů. Vstávat ve čtvrt na pět, jako to dělá třeba ministr Havlíček, je podle něj nesmysl, je vždy lepší se dobře vyspat. S tímto přístupem je ve vládě nicméně v menšině.

Je teď rozumné plánovat třeba hudební akce a vystoupení na příští měsíce? Budou kroky vlády v oblasti opatření proti koronaviru někdy skutečně předvídatelné? Jak zajistit, aby se lidé z oblasti živé kultury nedostali do neřešitelných problémů? A proč je lepší si jako ministr vlády přispat?

Na další zajímavé rozhovory se podívejte zde  >>>