Předsedou ODS je Martin Kupka: Vrátíme se do Strakovky, burcoval po zvolení. Glosovali jsme živě
V Praze se tento víkend koná volební kongres občanských demokratů. V čele opoziční strany nahradil expremiéra Petra Fialu dosavadní místopředseda strany Martin Kupka. V dnešní tajné volbě na pražském kongresu ODS získal podporu dvou třetin hlasujících a porazil protikandidáta Radima Ivana. Fiala opustil funkci po 12 letech. Sjezd z pražských Vysočan živě glosovali Oliver Adámek a Martin Bryś.
Zprávy ze dne 17. ledna 2026
Delegáti pomalu přechází do sebezáchovné ofenzivy. Ferdinand Polák kritizuje politiku minulé vlády v oblasti zdravotnictví. A říká, že ODS na tuto agendu rezignovala, když ji pod sebou měla TOP 09. Takže ano, vládli jsme špatně, ale kvůli těm druhým.
Máme tu poslední dotaz delegátů. Pavel Boštík se ptá Martina Kupky na zvyšování státního dluhu. Nárůst o 1,1 bilionu za volební období - myslíte, že to je pravicová politika?
Ty dotazy jsou jako na premiéra, ne na předsedu strany. Delegáti trochu předbíhají.
Radim Ivan opět zmiňuje "legalizaci švarcsystému." Řekl bych, že v Česku v posledních letech de facto legalizovaný byl a stát k němu přímo motivoval. Jenže teď se vrací daňová kobra...
Grliovačka skončila, následuje obědová pauza. Zařadil jsem se do dlouhatánské fronty. O kvalitě cateringu podám zprávu
Delegáti si došli pro hlasovací lístky a jdou volit do místnosti zvané Akvarius.
Volba měla před chvilkou skončit, ale tuším, že se to protáhlo, fronta byla ještě dlouhá.
Po vyhlášení volby předsedy proběhne souboj o post 1. místopředsedy. V souboji Martina Červíčka a Tomáše Portlíka je mírným favoritem pražský starosta, jehož podpora vychází z neformální koalice mezi Prahou a Středními Čechy.
VÝSLEDEK VOLBY PŘEDSEDY
Radim Ivan - 138 hlasů
Martin Kupka - 327 hlasů - ZVOLEN
A už je to tady. Jdeme na vyhlášení vítěze. 508 platných hlasů. 327 pro Martina Kupku, 138 pro Radima Ivana.
Martin Kupka je novým předsedou ODS.
Radim Ivan dostal 27,16 % hlasů. To mi přijde velmi slušné.
Jako první děkuje straníkům a Petru Fialovi, kterého bere za státníka evropského formátu.
Výsledek volby místopředsedy už mírně předznamenalo hlasování o změně programu. Proti dramatrugii sjezdu se hlasitě vymezoval právě Radim Ivan, poměr hlasů ve prospěch změny programu a jeho předsednictví je pak docela podobný.
Nyní následuje obědová pauza a pak volba 1. místopředsedy. Tímto se s vámi v tomto online přenosu loučím.
Tak to nejdůležitější máme za sebou, nový šéf ODS bude exministr dopravy Martin Kupka. Výsledek očekávaný, podpora pro Radima Ivana je však slušný základ proto, aby dál budoval vnitrostranickou alternativu.
Nejsilnější dojem je pro mě absence reflexe i inovace v projevu Kupky. Říkal stejné vize a sliby jako v minulých letech Fiala. Vnímám to tak, že si ODS zvolila konzervaci současného stavu.
Zde tedy tento glosář končí. Děkuji za pozornost a zas někdy příště!
























