Video placeholde

Ráj milovníků kostýmů a popkultury: Jak probíhal první český Comic-Con? Podívejte se na video

Festival popkultury Comic-Con, jehož první ročník dnes začal v Praze, přivítal během prvního odpoledne tisíce fanoušků. V prostorách kulturního centra O2 universum se lidé až do neděle budou moci setkat se spisovateli, herci, komiksovými výtvarníky a dalšími umělci.

Podle pořadatelů se prvního dne festivalu zúčastnilo zhruba 8000 lidí. Na fanoušky, kteří často přišli v kostýmech ze svých oblíbených filmů, seriálů a komiksů, čekalo během dne mnoho aktivit. Kromě fotografování s modely lodí ze sci-fi série Hvězdné války nebo se Supermanem v životní velikosti si mohli například vystát frontu na Železný trůn z fantasy seriálu Hra o trůny, který zapůjčila televizní stanice HBO.

Hlavní část programu dnes zahájila talk show s herci právě z tohoto seriálu - Vladimírem Furdíkem, který ztvárnil roli Nočního krále, a Ianem McElhinneym, který hrál rytíře Barristana Selmyho. Pokračovaly pořady s herci ze superhrdinského filmu Hellboy, Ronem Perlmanem a Ladislavem Beranem.

Před 19:00 v pátek byl festival slavnostně zahájen remixem písní z filmů Hvězdné války, Harry Potter, ale také z nového seriálu Zaklínač z produkce společnosti Netflix. Divákům nejprve poděkovali organizátoři festivalu Václav Pravda a Pavel Renčín. "Jsem hrozně rád, že jste nám věřili a že jste přišli," řekl zaplněnému sálu Pravda, který už v Česku organizoval menší akce podobného typu.

Z českých spisovatelů se festivalu zúčastní například Miroslav Žamboch či František Kotleta. Součástí programu jsou i další promítání, besedy, workshopy, soutěže, výstavy, koncerty a také hraní video her nebo virtuální realita.

Comic-Con se zaměřuje na filmy, seriály, hry, komiksy a knihy především v žánru sci-fi, fantasy a horor. V Česku se koná vůbec poprvé, v zahraničí má v mnoha městech dlouhou tradici. První ročník se konal v USA v roce 1970 a během let se rozrostl na významnou akci.