nahoru

O trollech, válce a mateřské lásce. Komiks pro celou rodinu

Richard Klíčník 12. října 2019 • 08:30
O trollech, válce a mateřské lásce. Komiks pro celou rodinu
foto: Archiv nakladatelství Paseka

Hilda je zpátky. Neposedná a, nebojme se to říct, zlobivá holčička prožívající dobrodružství v krajině obydlené trolly, se vrací po dvou letech, během nichž se toho stalo opravdu hodně. Hilda má úspěšný seriál na Netflixu, i v češtině vyšly dvě beletristické knížky a teď je tu konečně i její čtvrtý komiksový příběh.

Luke Pearson (* 1987) na to kápl. Vytvořil komiks, který se okamžitě stal bestsellerem, protože cílí nejen na děti, ale také na jejich rodiče. Hilda žije sama s maminkou, nejprve kdesi ve vesničce v horách, ale hned po prvním dobrodružství se přestěhují do města Trolberg, které nabízí daleko více možností vyžití a v okolí také mnohem více trollů.

Všechno je kamenné

Ti se za denního světla proměňují v kámen, a jsou tudíž neškodní. Ale v noci… V noci se jejich zraky upírají od trollích táborových ohňů k městu, které chrání vysoké hradby a zvony. Právě zvuk zvonů totiž trollové nesnášejí, jenže zvony nezvony – stejně je to táhne do města. A nikdo neví proč. A o tom je Hilda 4: Hilda a král hory (vyd. Paseka), která bezprostředně navazuje na příběh předchozí, v němž Hilda utekla z domu za dobrodružstvím, což se jí těžce vymstilo.

I s maminkou se ocitla v Kamenném lese, odkud se přes trollí hordy snažily dostat domů. Jenže když se jim to povedlo, cosi se přihodilo – a Hilda je teď v trollím těle v divočině a maminka má doma malé trolle v Hildině lidském těle.

Nebát se velkých témat

Prozrazovat příliš není záhodno, můžeme ale s klidem říci, že nejnovější Hilda – opět ve skvělém překladu Martiny Knápkové – je zatím nejlepší. Kromě zábavného vyprávění o cestě domů je totiž o síle mateřské lásky, což je jedno z velkých témat, na které se komiksy rozhodně nesoustředí tak často. Ale Luke Pearson se nebojí ani trollů, takže se směle pustil i do obtížného tématu. A vyplatilo se.

Bez patosu, ale zároveň více než dojemně popisuje hledání matky nejen u obou zaměněných holčiček, ale zachází dál. Mytologie, kterou postupně čtenářům předkládá, je citlivá a dojemná. Nebojí se vysvětlovat, jak hrozné může být nepochopení mezi dvěma stranami – co na tom, že jsou to v jeho podání trollové a lidi – a jak důležitá je vzájemná komunikace, která osvětlí motivy protivníků.

Nápaditý Luke Pearson

Hilda samozřejmě stojí v samém centru dění, a protože je nejen zlobivá, ale na holčičku svého věku možná až moc chytrá, pochopí jako první, co je všechno v sázce a jak může zabránit konfliktu, který se chystá v závěru knihy naplno propuknout.

Komiksy, knihy i seriál s Hildou jsou jednoznačně zábavou pro celou rodinu. Můžete se obdivovat Pearsonově fantazii, užívat si nejrůznější tvory a tvorečky, kterými zabydlel své příběhy, ale ještě víc musíme ocenit jeho schopnost vytvářet velké příběhy pro malé čtenáře. Navíc ve stále tak trochu podceňovaném médiu, jakým je komiks.

Na ukázky z komiksu se podívejte do galerie:

Richard Klíčník
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.