Upíři, nacisti, mutanti! Všechno, co kdo rád, v jediném komiksu | Reflex.cz
nahoru

Upíři, nacisti, mutanti! Všechno, co kdo rád, v jediném komiksu

Richard Klíčník16. března 2019 • 14:30
Upíři, nacisti, mutanti! Všechno, co kdo rád, v jediném komiksu
foto: Archiv nakladatelství Crew

Devadesátková upíří estetika v komiksu legendárního Pata Millse a kreslíře Oliviera Ledroita vás udeří přímo mezi oči, ještě než stihnete knihu otevřít. Na pulty českých knihkupectví se dostává zajímavá komiksová sága odehrávající se v pekelném světě Vzkříšení, který je obrácenou Zemí. Kde jsou u nás oceány, je zde pevnina, dobro je zlo a čas plyne pozpátku…

Než se pustíme do bližšího seznámení s celkovým konceptem, musíme zmínit jednu zajímavost. Requiem: Upíří rytíř je komiks, kvůli kterému Pat Mills založil úplně nové nakladatelství. Tento komiksový projekt měl totiž splnit jeho sen o prosazení se na francouzském trhu, který se dá pro komiksy označit jako zaslíbený. V podstatě to Millsovi vyšlo – alespoň na nějaký čas.

Film Skleněný pokoj zasazuje do funkcionalistického klenotu banální historku z červené …

Taková trochu líp nakreslená Vrána

Francouzský kreslíř Olivier Ledroit ví, co francouzské publikum chce, a jeho kresba je opravdu spektakulární. A protože na Vzkříšení mají v mořích krev (všechnu, která byla na Zemi kdy prolita), je celý komiks infernálně rudo-černo-bílý. Svět, v němž jsou  pozemští hříšníci vzkříšeni a vtěleni do některé z pekelných bestií, je zachycen s obrovským rozmachem a zároveň do nejmenších detailů. Řada sice začala vycházet v roce 2000, ale chvílemi máte pocit, že Ledroit přímo opisuje od Jamese O’Barra, autora Vrány. Jen umí líp kreslit.

Mills vymyslel důmyslnou taxonomii démonických bytostí i božstev, vysvětluje, pro jaké hříchy se kdo ocitne v jaké podobě ve Vzkříšení, a zároveň si vyřizuje účty se všemi, kdo ho kdy namíchli. Třeba hlavní učitel upírstva je nakreslen podle jednoho z učitelů autorových, kapitánkou ghúlích pirátů je matka Terorza (jako ghúlové se ve Vzkříšení reinkarnují pokrytci) a vůbec je autorovi všechno nesvaté.

Drogy, zlato, vraždy… Babylon Berlín v komiksu je taky dobrá jízda
RICHARD KLÍČNÍK 7. března 2019 • 12:56

Drogy, zlato, vraždy… Babylon Berlín v komiksu je taky dobrá jízda

Shakespearovská tragika

Mills umí stavět ságy (vždyť má na kontě nejen Sláina, ale i Soudce Dredda), takže na hlavní svižný příběh postupně nabaluje další a další informace o předpeklí, v němž se vše odehrává. Celkem má mít příběh třináct částí, ovšem zatím se nedočkal dokončení. První kniha českého vydání obsahuje hned tři první alba, což dává ve velkém formátu rozumný rámec čtyř dílů kompletního komiksu.

Titulním hrdinou je bývalý německý voják, který páchal na východní frontě zvěrstva, aby zapomněl na fakt, že jeho milovanou židovku Rebeku odvedlo gestapo. Šlo o zakázanou lásku, takže je tragika příběhu přímo shakespearovská – i když William by knihu po zběžném prolistování nejspíš spálil pro její hříšnost.

Legendární detektiv Burma je zpět – tentokrát v komiksu
RICHARD KLÍČNÍK 3. března 2019 • 15:42

Legendární detektiv Burma je zpět – tentokrát v komiksu

Requiem upírem

Každopádně Requiem je vzkříšen ve Vzkříšení, a to rovnou v nejvyšší upírské kastě. V prvních třech dílech sledujeme nejen jeho výcvik, ale také několik bitev, z nichž poslední – už pod velením samotného Draculy – posouvá příběh do další kapitoly. Rebeka je totiž také ve Vzkříšení, ovšem bojuje na opačné straně než Requiem. Navíc se ukazuje, že novopečený upír toho o sobě ví nejméně ze všech v jeho okolí.

Pokud jste dočetli až sem, je Requiem komiks pro vás. Je zvrácený, sadomasochistický, zábavný, chytrý a neuctivý. Kresba balancuje na hranici kýče a často ji překročí. Ovšem v tomto případě to není chyba, ale přiznaná vlastnost. Jako by si autoři říkali, že satanismus se svými rekvizitami je také kýčovitý – a kolik má fanoušků!

Pokud váháte, může být rozhodujícím faktorem autorství Pata Millse, kterému u nás ještě nevyšel jediný slabý komiks. O Requiemovi dokonce můžeme říct, že to je vážně síla.

Na ukázky z komiksu se podívejte do galerie:

Severský vítr je krutý, ale s Tórovým kladivem z protivníka vymlátíte to správné hygge
Vzhůru na sever, temný a tajemný. Vikingská Bílá velryba aneb Hon na leviatana
 

Richard KlíčníkMezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Sadistická pornografie zmizela z webu. Dokazuje to, že práce policie a novinářů není zbytečná
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Jedno vyhrocené hlasování aneb Hamáček jako Švejk a Zeman jako nadstrážmistr Flanderka
PREMIUM X Zákulisí Metronome Festivalu: Jedinečné fotografie účinkujících, které jinde neuvidíte
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější