Legendární detektiv Burma je zpět – tentokrát v komiksu | Reflex.cz
nahoru

Legendární detektiv Burma je zpět – tentokrát v komiksu

Richard Klíčník3. března 2019 • 16:25
Nestor Burma v komiksu.
Nestor Burma v komiksu.
• foto: 
Egmont

Nestor Burma v komiksu! Kdysi jeden z nejslavnějších fiktivních detektivů Francie se dočkal na začátku 80. let komiksového zpracování. Už v roce 2019 se tato adaptace dostává do rukou jeho českým fanouškům. Nakladateli nezbude než doufat, že je jich ještě dost naživu a že pro ně komiksové médium nebude příliš extravagantním nosičem.

Sláva Nestora Burmy, který se v románu objevil již před druhou světovou válkou, byla bezpochyby značná. Po válce se dočkal celé nové knižní řady Nové tajnosti pařížské. Spisovatel Léo Malet věděl, co dělal, takže se Burmovy případy lákavě odehrávaly postupně téměř ve všech pařížských obvodech. Mlha na mostě Tolbiac není výjimkou, odehrává se v obvodu XIII a jde o příběh z roku 1956.

Na současný komiks nezvyklé množství textu

Jde o naprosto klasickou detektivku, francouzskou alternativu americké drsné školy. Burma často promlouvá sám k sobě a je to znát i na komiksu, který na dnešní standardy obsahuje opravdu značné množství textu. Přesto jde pořád o dobrou detektivku. Léo Malet uměl a je to znát i v komiksové adaptaci, kterou vytvořil Tardi, další ikonický francouzský tvůrce, kterému u nás vyšel pouze v nakladatelství Plus před devíti lety komiks Neobyčejná dobrodružství Adély Blanc-Sec. Tudíž stále čeká na objevení českým publikem. A to prosím dostal v roce 2011 dokonce i amerického komiksového oscara – Eisnerovu cenu!

Nahá umělkyně ze sebe dělá kreslené superhrdiny
Mav 18. února 2016 • 13:32

Nahá umělkyně ze sebe dělá kreslené superhrdiny

Tardi je ročník 1946, Léo Malet se narodil v roce 1906. Adaptace vznikla v roce 1982, víc než čtvrtstoletí po napsání románu. A celé je to černobílé a dýchá z toho kouzlo Paříže, kterou už nikdo nepamatuje. Příběh přitom odkazuje až k událostem předválečným, k pařížským anarchistům – věděli jste třeba, že už před válkou existovala v Paříži veganská ubytovna, v níž anarchisté živořili?

Detektivka jak má být

Celý příběh začne tím, že Burma dostane dopis od starého kamaráda. Má se dostavit do nemocnice, kde mu bude vyjeveno víc. Než stihne přijet, je údajný přítel po smrti. Burma jej pozná až podle tetování a rozpomene se na dávné mládí. Proč ho stará známost kontaktovala po tolika letech? Protože jde o dávný zločin. Pochopitelně. Zkrátka detektivka jak má být.

Opatrně s vidlemi! Krvavé sovětské plakáty o bezpečnosti práce

Komiksu předchází předmluva Léa Maleta, který vzpomíná na podmínky, za kterých detektivku psal – nakladatel mu ji bral pod rukama a vydával. Nemohl se vracet, všechno muselo pasovat, to jsou pravidla žánru. Přesto prý byla Mlha na mostě Tolbiac jedním z nejoblíbenějších Burmových dobrodružství.

Za vydání zasluhují Albatros Media (konkrétně Egmont) bobříka odvahy. Komiksů z 80. let se u nás totiž zase tolik nevydává – výběr je poměrně složitý, médium prodělalo prudký vývoj a styl komiksového vyprávění se dost změnil. Ještě méně se u nás vydává francouzských komiksů z tohoto období, takže Nestor Burma bude příjemnou perličkou pro všechny komiksové fanoušky. Pro fanoušky Léo Maleta pochopitelně také. Snad jich je u nás stále ještě dost. A pokud si tenhle komiks u nás své fanoušky najde, slibuje nakladatelství Egmont vydat i další komiksové Burmovy adaptace.

Mary Austinová: Byla mojí jedinou a opravdovou láskou, říkal o této ženě Freddie Mercury
Krysy v ČSSD opouštějí loď, strana ale pořád vypadá jako parta strejců a tet na výletě

Richard KlíčníkVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Karel Steigerwald: Jirásková, Švorcová, Chramostová aneb Tři herečky v románu, který nenapíšu
PREMIUM X Zelený Raoul: Oplození, slepice a teď i smrt. Přejete si i pohřeb od Andreje Babiše?
PREMIUM X Řidičák na psy: Moderní lidé nevědí, jak se chovat ke psům, a tím je ničí
PREMIUM X Nový feudalismus na postupu: Klimatická opatření mohou Evropu přivést k hladomoru
PREMIUM X Svět rakve, fotbalu a lejzru aneb Od festivalu kýče a pragmatismu až k festivalu světel

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější