nahoru

Bojíte se ptáků? Uhrančivé snímky opeřenců vám připomenou známý Hitchcockův horor, podívejte se

Johana Kudrnová 5. února 2019 • 07:40
Bojíte se ptáků? Uhrančivé snímky opeřenců vám připomenou známý Hitchcockův horor, podívejte se
foto: Nailya Alexander Gallery

Newyorská galerie Nailya Alexander Gallery minulý měsíc otevřela návštěvníkům výstavu fotografií, které v rozmezí šestatřiceti let pořídil finský fotograf Pentti Sammallahti. Jednotícím tématem výstavy jsou ptáci. Černobílé ladění snímků i převažující zimní scenérie přispívají k hluboko zakořeněnému pocitu paniky, které téma musí vzbuzovat v každém, kdo někdy viděl Hitchcockův thriller Ptáci.

Ikonický film Ptáci natočil Alfred Hitchcock v roce 1963 v reakci na emočně vypjatou atmosféru okolo Karibské krize. Paranoiu a strach vyvolané diplomatickou přestřelkou mezi Spojenými státy a Sovětským svazem, která hrozila vyhřeznout v nukleární válku, odrážel ve filmu hororový útok ptáků.

Na snímcích finského fotografa Pentti Sammallahtiho sice ptáci na nikoho neútočí, jejich nenápadná přítomnost v sobě však podivně zlověstný příslib nezapře. Přispívá k tomu také autorova obliba zasněžených černobílých scenérií. Ptáci jsou na nich zachyceni buď jako divocí obyvatelé přírody nebo jako tiší svědci lidských životů.

Pentti Sammallahti se ve své tvorbě mimo jiné věnuje také fotografování koní, psů, koček nebo krav. Narodil se v roce 1950 v Helsinkách. Ve čtrnácti letech se stal členek klubu fotografů a v jednadvaceti měl první samostatnou výstavu.

Fotografie ptáků pořizoval především ve východní Evropě, najdou se zde ale snímky také z Namibie, Egypta, Japonska nebo Jihoafrické republiky. První vznikla v roce 1980. Poslední v roce 2016.

Na ukázky z práce Pentti Sammallahtiho se můžete podívat ve fotogalerii:

Diskuse ke článku