50 let od posledního vystoupení Beatles. Jak by to vypadalo, kdyby slavná kapela hrála dnes? | Reflex.cz
nahoru

50 let od posledního vystoupení Beatles. Jak by to vypadalo, kdyby slavná kapela hrála dnes?

Luděk Staněk30. ledna 2019 • 12:40
50 let od posledního vystoupení Beatles. Jak by to vypadalo, kdyby slavná kapela hrála dnes?
foto: Profimedia

Legendární skupina Beatles měla svůj poslední koncert na střeše v Londýně přesně před 50 lety. Napadlo vás někdy, jak by skupina vypadala a co by hrála dnes? Jak by se dnešní Beatles lišili od Beatles 60. let? Nejlepší desku liverpoolské kapely by nikdo nevydal. A platí, že být globálně slavný v období 1960–1970 bylo rozhodně lepší než v roce 2014. Proč? Důvodů je víc.

Mezi roky 1960 a 1970 jste mohli klidně brát drogy a natáčet o tom desky a všem to bylo jedno. Protože všichni byli sjetí také a ty, co sjetí nebyli, nebral nikdo vážně – tedy pokud na sobě náhodou neměli zrovna uniformu. Navíc jste mohli bez problémů natočit něco tak bizarního jako Magical Mystery Tour a lidé to brali jako důkaz vaší geniality.

Dneska by z celé desky byl skandál a debata o tom, za co všechno můžou drogy a lidé, kteří je berou. Jinými slovy: díky šedesátým letům měli Beatles krásně nezkaženou chlapeckou image, a to i přesto, že minimálně ve druhé půlce dekády do sebe prali drogy horem dolem. Něco takového by dnes prostě nebylo možné. Takový Robbie Williams je toho důkazem.

Režisér Trojan: Babišovy peníze nechci, poflusal bych se. Buzeruje lidi a vydělávají…

Celebrity

Každý ze členů Beatles by dnes měl vlastní twitterový účet a permanentně by na něj pravděpodobně postoval zprávy o dění uvnitř kapely. Fakt, že Twitter v době Beatles neexistoval, nás připravil o mnoho fantastických momentů. Jen si představte ty tweety například z nahrávání desky Let It Be, prakticky rozpadové desky Beatles: @paulmccartney_official: „Ta Lennonova kráva už zase leze po studiu a chce, abychom nahrávali její tleskání #užtohomámdost.“

Na druhou stranu – i přes svoji slávu za sebou neměli členové Beatles každý den bulvární novináře tak, jak by je rozhodně měli dnes. Měli byste milióny fotek Beatles: Ringo venčí psa, John vychází zfetovaný z drogového večírku, neznámá dívka odchází z Paulova domu a tak dále a tak podobně. Velmi pravděpodobně bychom po nějaké době měli Beatles plné zuby. Což se lidem v šedesátých letech prostě nestihlo přihodit. A mimochodem – kdyby existovali Beatles dnes, měli bychom i video s průběhem atentátu na Johna Lennona, protože kameramani z amerického bulvárního serveru TMZ by rozhodně hlídali před Dakotou denně.

Nahrávací společnost

Zajímavé by bylo, kdyby chtěli mít dnešní Beatles stejnou nahrávací společnost jako tehdy – totiž Apple Records. Stejnojmenný výrobce elektrotechniky a počítačů z amerického Cupertina by z nich u soudu pravděpodobně stáhl kůži.

Jak vypadalo zakázané porno na pohlednicích z 20. let minulého století

Jak by zněli?

Vtipné samozřejmě je, že kdyby dnes Beatles začínali, velmi pravděpodobně by hráli to, co hráli Beatles v roce 1960. A velmi pravděpodobně by se i stejně oblékali a česali. Protože přesně tenhle druh retra někteří dnešní mladí hipsteři tak milují. Pokud si ale představíme Beatles už jako „velkou kapelu“, pak musíme notně dojít k závěru, že by byli něco jako U2, jen méně otravní. Lennon by asi stejně jako Bono strkal nos do politiky a zachraňoval světový mír a Beatles by prostě byli „ta velká kapela“. Podobně jako dnes U2. Zda by byli stejně nesnesitelní jako U2, je otázka, ale dá se předpokládat, že ano.

S tím souvisí ještě jedna věc. Beatles ke konci kariéry odmítali koncertovat, protože je prostě nebavilo stát proti ječícímu davu, jenž je neposlouchá. V dnešní době by si nemohli dovolit koncerty vypustit, protože to jediné hudebníky živí. Zřejmě by tedy dělali dál bombastická turné, měli ohromné zadní projekce a nevídanou pódiovou show. Rozhodně by je ale žádná nahrávací společnost nenechala v roce 2014 nahrát Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band. Protože by to nehrálo žádné rádio, není v tom dobrý singl, není to nazpívané přes Autotune a nikdo by to nekupoval. Zase by ale několikrát vydali album vlastních remixů.

Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band: Jak Beatles vydali nejdůležitější album historie…
Rudá kněžka ze Hry o trůny: Svlékám se ve jménu umění. A hrát Melisandru je tak trochu…Klíčová slova: Beatles, drogy, skupina, hudba, Bono Vox


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Karel Steigerwald: Rok 1969, druhý rok hanby, vrcholil srpnem
PREMIUM X Srpen 1968 a 1969: Fotograf a režisér Josef Ráž vzpomíná na chvíle, kdy šli Češi proti Čechům
PREMIUM X Evangelium podle Mansona: Pologramotný vůdce sekty, vrah, co nezabíjel, a miláček popkultury
PREMIUM X Proč miluju Dalmácii aneb Malé vyznání velkého českého dovolenkáře středního věku
PREMIUM X Zelený Raoul: Tajemství hradního sklepení aneb Vstup přísně zakázán!

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější