50 let od posledního vystoupení Beatles. Jak by to vypadalo, kdyby slavná kapela hrála dnes? | Reflex.cz
nahoru

50 let od posledního vystoupení Beatles. Jak by to vypadalo, kdyby slavná kapela hrála dnes?

Luděk Staněk30. ledna 2019 • 12:40
50 let od posledního vystoupení Beatles. Jak by to vypadalo, kdyby slavná kapela hrála dnes?
foto: Profimedia

Legendární skupina Beatles měla svůj poslední koncert na střeše v Londýně přesně před 50 lety. Napadlo vás někdy, jak by skupina vypadala a co by hrála dnes? Jak by se dnešní Beatles lišili od Beatles 60. let? Nejlepší desku liverpoolské kapely by nikdo nevydal. A platí, že být globálně slavný v období 1960–1970 bylo rozhodně lepší než v roce 2014. Proč? Důvodů je víc.

Mezi roky 1960 a 1970 jste mohli klidně brát drogy a natáčet o tom desky a všem to bylo jedno. Protože všichni byli sjetí také a ty, co sjetí nebyli, nebral nikdo vážně – tedy pokud na sobě náhodou neměli zrovna uniformu. Navíc jste mohli bez problémů natočit něco tak bizarního jako Magical Mystery Tour a lidé to brali jako důkaz vaší geniality.

Dneska by z celé desky byl skandál a debata o tom, za co všechno můžou drogy a lidé, kteří je berou. Jinými slovy: díky šedesátým letům měli Beatles krásně nezkaženou chlapeckou image, a to i přesto, že minimálně ve druhé půlce dekády do sebe prali drogy horem dolem. Něco takového by dnes prostě nebylo možné. Takový Robbie Williams je toho důkazem.

Režisér Trojan: Babišovy peníze nechci, poflusal bych se. Buzeruje lidi a vydělávají…

Celebrity

Každý ze členů Beatles by dnes měl vlastní twitterový účet a permanentně by na něj pravděpodobně postoval zprávy o dění uvnitř kapely. Fakt, že Twitter v době Beatles neexistoval, nás připravil o mnoho fantastických momentů. Jen si představte ty tweety například z nahrávání desky Let It Be, prakticky rozpadové desky Beatles: @paulmccartney_official: „Ta Lennonova kráva už zase leze po studiu a chce, abychom nahrávali její tleskání #užtohomámdost.“

Na druhou stranu – i přes svoji slávu za sebou neměli členové Beatles každý den bulvární novináře tak, jak by je rozhodně měli dnes. Měli byste milióny fotek Beatles: Ringo venčí psa, John vychází zfetovaný z drogového večírku, neznámá dívka odchází z Paulova domu a tak dále a tak podobně. Velmi pravděpodobně bychom po nějaké době měli Beatles plné zuby. Což se lidem v šedesátých letech prostě nestihlo přihodit. A mimochodem – kdyby existovali Beatles dnes, měli bychom i video s průběhem atentátu na Johna Lennona, protože kameramani z amerického bulvárního serveru TMZ by rozhodně hlídali před Dakotou denně.

Nahrávací společnost

Zajímavé by bylo, kdyby chtěli mít dnešní Beatles stejnou nahrávací společnost jako tehdy – totiž Apple Records. Stejnojmenný výrobce elektrotechniky a počítačů z amerického Cupertina by z nich u soudu pravděpodobně stáhl kůži.

Jak vypadalo zakázané porno na pohlednicích z 20. let minulého století

Jak by zněli?

Vtipné samozřejmě je, že kdyby dnes Beatles začínali, velmi pravděpodobně by hráli to, co hráli Beatles v roce 1960. A velmi pravděpodobně by se i stejně oblékali a česali. Protože přesně tenhle druh retra někteří dnešní mladí hipsteři tak milují. Pokud si ale představíme Beatles už jako „velkou kapelu“, pak musíme notně dojít k závěru, že by byli něco jako U2, jen méně otravní. Lennon by asi stejně jako Bono strkal nos do politiky a zachraňoval světový mír a Beatles by prostě byli „ta velká kapela“. Podobně jako dnes U2. Zda by byli stejně nesnesitelní jako U2, je otázka, ale dá se předpokládat, že ano.

S tím souvisí ještě jedna věc. Beatles ke konci kariéry odmítali koncertovat, protože je prostě nebavilo stát proti ječícímu davu, jenž je neposlouchá. V dnešní době by si nemohli dovolit koncerty vypustit, protože to jediné hudebníky živí. Zřejmě by tedy dělali dál bombastická turné, měli ohromné zadní projekce a nevídanou pódiovou show. Rozhodně by je ale žádná nahrávací společnost nenechala v roce 2014 nahrát Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band. Protože by to nehrálo žádné rádio, není v tom dobrý singl, není to nazpívané přes Autotune a nikdo by to nekupoval. Zase by ale několikrát vydali album vlastních remixů.

Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band: Jak Beatles vydali nejdůležitější album historie…
Rudá kněžka ze Hry o trůny: Svlékám se ve jménu umění. A hrát Melisandru je tak trochu…Klíčová slova: Beatles, drogy, skupina, hudba, Bono Vox


Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Analogový Instagram: Jak také může vypadat fotka pořízená mobilem
PREMIUM X Karel Steigerwald: Duo zla, Zeman s Babišem, likviduje svobodu. Vy se na to díváte
PREMIUM X Edmund Hillary: Včelař z Nového Zélandu, který jako první zdolal Mount Everest
PREMIUM X Chyba mohla nastat kdykoliv, vzpomíná Jan Kolář na komentování přistání Apolla 11 na Měsíci
PREMIUM X Karel Zich: Český Elvis Presley, jehož zářnou kariéru předčasně ukončila smrt

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější