Do Prahy se vrací fakeový James Bond a Medea Ivana Chýlková: Skvělá premiéra inscenace Bond/Medea ve Studiu DVA | Reflex.cz
nahoru

Do Prahy se vrací fakeový James Bond a Medea Ivana Chýlková: Skvělá premiéra inscenace Bond/Medea ve Studiu DVA

Veronika Bednářová12. ledna 2019 • 14:35
Do Prahy se vrací fakeový James Bond a Medea Ivana Chýlková: Skvělá premiéra inscenace Bond/Medea ve Studiu DVA
foto: Studio DVA

Michal a Šimon Cabani chtěli vzdát divadelní holt Jamesi Bondovi, jenže filmovému hrdinovi amerického imperialismu by nikdo nedal ani korunu. Tak k legendě o tajném agentovi OO7 „kvůli grantu“ šoupli jednu z nejmocnějších kouzelnic starořeckých mýtů, Medeu. Tím se pražské divadlo Studio DVA v pátek 11. ledna proměnilo v globální televizní studio, ve kterém jsou redaktor televizních zpráv Jan Kraus, bondovský šéf strany OO7 Petr Fejk a lídryně pirátské „ekočokošugrfrí“ strany Petra Nesvačilová jen loutkami pro fake news v rukou mediální magnátky Medey, Ivany Chýlkové.

 Vznikla tak hravá, vtipná a po cabanovsku výborně nakašírovaná revue, kde si komerce podává ruku s uměním a moderní mediální manipulace se staromódní, nefalšovanou bondovkou.    

Bond/Medea je ale především aktuální, ucelený dramatický příběh. Jeho kostru tvoří reálná, několik let stará zpráva, že se Skotsko zbaví jaderných ponorek, protože je přece v přístavu pod hladinou stejně nikdo nevidí. Tak vznikne bondovské dobrodružství, které má Medea, pod dohledem Madam M, mírumilovně mediálně „zpracovat“ pro současnou, pochybami a korektností zmítanou Evropu.

Stáří brzdím prací a nejraději vzpomínám na Vladimíra Menšíka, říká herec Petr Nárožný

Studio DVA si vzalo verzi inscenace Bond/Medea, která se hrála pouze dvakrát na konci roku 2015 v tehdy uzavíraném Divadle Komedie, pod svá křídla a dobře udělalo. Zatímco inscenace před třemi lety v Komedii přetékala nápady tak, až bylo někdy těžké se v celé té férii vyznat, pro Studio DVA byla dopracována kompaktnější, přesnější inscenace. Všechny technické složky tu fungují jako na drátkách a lidé v hledišti se mohou absurditě naší doby smát tak, až se třesou všechny angličáky, které se díky cabanovským projekcím mění v opravdové bouráky a vojenská vozidla. Kromě improvizovaného newsroomu je totiž na jevišti projekční plátno, které před očima publika mění nafejkovanou realitu v televizní „skutečnost“ v přímém přenosu.

Zdravě drzá inscenace je oproti té původní částečně přeobsazená, i když tu samozřejmě najdete pověstné cabanovské girls a taky boys (aby to bylo korektní). Do týmu tanečníků a herců přibyl Jan Kraus ve velké úloze „obyčejného“ redaktora televizního zpravodajství; tahle role antického chóru mu sluší a přitom dodává inscenaci další vrstvu vlastní ironické energie.

Cífka: Bohemian Rhapsody vykastrovali a lidi to uráží, z filmů zmizela erotika, bída…

Autorsky po svém svoje party pojali roztančená, intelektuální Petra Nesvačilová (lídryně strany Sunshine) a koženě fejkový James Bond Petr Fejk, univerzální talent a neherec s charismatem akčních hrdinů. Vedle Madam M (Zuzana Stavná v alternaci s Monikou Absolonovou) jsou tu manželská dvojice Iásón (muzikálový herec Peter Strenáčik) a Medea s nadhledem Ivany Chýlkové, vtipná a herecky přesná v bílé antické róbě i černém kostýmku současné ředitelky zeměkoule.  

Zralá inscenace Bond/Medea dramatiků, režisérů, choreografů a scénografů Cabanů je ve své nekorektnosti zkrátka mnohem blíž současné realitě, než se před třemi lety zdálo.

22 nejoriginálnějších vizitek, díky kterým si vás zapamatují
„Odvážná teoložka“: po stopách jednoho hoaxu o zdravotně závadných potravinách

Veronika Bednářová


Klíčová slova: James Bond, divadlo, kultura, recenze


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,750
23,050
29,220
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější